Tiskové oddělení MŽP "> MŽP Ukrajině: Čeští odborníci pomáhají s evropskou legislativou, aby Ukrajina mohla vstoupit do EU - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/mzp-ukrajine-cesti-odbornici-pomahaji-s-evropskou-legislativou-aby-ukrajina-mohla-vstoupit-do-eu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MŽP ČR: MŽP Ukrajině: Čeští odborníci pomáhají s evropskou legislativou, aby Ukrajina mohla vstoupit do EU

20. října 2022 | MŽP ČR
Autor: Tiskové oddělení MŽP, tel: 267 122 835, 267 122 534
Školení pro skupinu expertů z ukrajinského ministerstva ochrany životního prostředí a přírodních zdrojů připravilo české Ministerstvo životního prostředí spolu s Českou informační agenturou životního prostředí CENIA. Na dvoudenním setkání se ukrajinští kolegové zajímali především o omezení průmyslového znečištění a další úkoly, které čekají kandidátské země Evropské unie.

Školení, které proběhlo 17. a 18. října 2022, spadá pod naplňování Memoranda o spolupráci v oblasti ochrany životního prostředí Ukrajiny, které podepsali zástupci obou ministerstev letos v červenci v Praze během neformální zasedání ministrů životního prostředí EU. Cílem memoranda je mezinárodní partnerství a koordinace společných aktivit obou zemí při řešení dlouhodobých problémů z oblasti životního prostředí a také budoucí nápravy dopadů války na ukrajinskou přírodu.

Na říjnovém setkání představili zástupci českého MŽP dosavadní zkušenosti při implementaci evropské směrnice o průmyslovém znečištění a detailně představili především proces vydávání integrovaných povolení. Podobně odborníci z CENIA představili informační agenturu a její roli v procesu integrované prevence (IPPC) v České republice.

Zástupci ukrajinského Ministerstva ekologie a přírodních zdrojů ocenili přínos spolupráce s českými kolegy z MŽP ČR nejen při implementaci směrnice o průmyslovém znečištění, ale i při řešení dalších úkolů v oblasti životního prostředí, které kromě jiného vyplývají z povinností spojených se statusem kandidátské země Evropské unie.

Rekapitulace dosavadní spolupráce na základě podepsaného memoranda:

* Česká republika a Ukrajina v Praze 13. července v rámci neformálního zasedání Rady EU podepsaly memorandum o spolupráci. Kromě řešení dlouhodobých problémů z oblasti životního prostředí se zde Česko také zavázalo Ukrajině pomoci právě při řešení dopadů války na tamní přírodu.
* Koncem srpna se sešli zástupci MŽP se skupinou ukrajinských zástupců kabinetu ministrů, Verkhovné rady (parlament) a některých ministerstev, aby diskutovali otázky spojené s fungováním EU, vnitřními procesy a rozhodováním EU, úlohou členských států a rovněž s fondy EU a jejich efektivním využíváním.
* Počátkem září se ukrajinští experti z Univerzity Ivana Franka ve Lvově zúčastnili mezinárodní konference ke geoparkům, geovědní popularizace a geoturismu, kterou v rámci probíhajícího předsednictví ČR v Radě EU organizovalo MŽP ve spolupráci s Národním geoparkem Barrandien v Příbrami.
* 13. 9. 2022 proběhlo jednání ministryně Anny Hubáčkové s ministrem Ruslanem Striltsem. Ukrajinská strana má zájem o spolupráci zejména na oblastech implementace Směrnice o průmyslovém znečištění, na efektivní činnosti inspekce životního prostředí a také na implementaci Směrnice o jednorázových plastech. MŽP nabízí i spolupráci v oblasti právní úpravy zaměřené na ochranu vod, inventarizace a vizualizace problémů způsobených válečným konfliktem.
* Další bilaterální jednání proběhlo během 9. ministerské konference procesu Životní prostředí pro Evropu, která se konala ve dnech 5. až 7. října 2022 v Nikósie na Kypru
* MŽP a resortní organizace se snaží podpořit Ukrajinu i v rámci svých aktivit na národní úrovni. V současné době probíhá před budovou ministerstva výstava na podporu Ukrajiny nazvaná "Ukrajina očima přírodovědců". Výstavu společně připravila Alka Wildlife, Agentura ochrany přírody a krajiny ČR a MŽP. U příležitosti výstavy jsme ve spolupráci s Charitou ČR založili sbírku, jejíž výtěžek bude využit na poválečnou obnovu životního prostředí na Ukrajině. Resort setrvale poskytuje ukrajinským uprchlíkům ubytování po celé ČR.
Tiskové oddělení MŽP, tel: 267 122 835, 267 122 534
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist