Karolína Šůlová "> MŽP zveřejnilo návrh národního alokačního plánu - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/mzp-zverejnilo-navrh-narodniho-alokacniho-planu-2
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MŽP ČR: MŽP zveřejnilo návrh národního alokačního plánu

3. června 2004 | MŽP ČR
Autor: Karolína Šůlová, tel: 267 122 944, 724 102 406
Návrh národního alokačního plánu, jednoho z klíčových nástrojů pro snížení emisí skleníkových plynů, dnes zveřejňuje k diskusi ministerstvo životního prostředí. Plán je připraven na období 2005-2007 a umožňuje přidělit podnikům povolenky až do výše 91,6 miliónu tun oxidu uhličitého ročně. Tento systém se v České republice týká asi 430 zařízení. Obchodování by se mělo naplno rozběhnout od 1.1.2005.

Plán je sestaven na základě přísných kritérií evropské směrnice a přesně stanoví, jakým způsobem budou povolenky podnikům přidělovány. Podkladem byly údaje o objemu vypouštěných emisí oxidu uhličitého v letech 1999 – 2001, prognózy vývoje průmyslu v následujících letech, řada údajů pochází přímo z ministerstva průmyslu a obchodu, Českého statistického úřadu, průmyslových svazů či od samotných podniků. Navržené množství povolenek bylo získáno propočty a zohledňuje reálné potřeby podniků na základě vývojových prognóz. Alokační plány jednotlivých členských států navíc musí být v souladu s jejich energetickými politikami. Systém obchodování by měl sloužit k efektivnějšímu plnění závazků snižování emisí, které vyplývají z Kjótského protokolu.

Každá povolenka představuje právo vypustit jednu tunu emisí CO2 a je volně převoditelná v rámci EU. Povolenky budou přidělovány zdarma a pouze provozovatelům zařízení, jejich držitelem se však může stát jakákoliv fyzická nebo právnická osoba. Stanovené maximální množství povolenek ovšem neznamená, že takový objem emisí oxidu uhličitého bude v České republice skutečně vyprodukován. MŽP totiž stanovilo rezervu (6,5 %), která zůstane nerozdělena. O přidělení části těchto povolenek mohou požádat ty podniky, které v minulosti učinily opatření snižující emise nad rámec zákona či které provozují čisté technologie. Je vyčleněna i rezerva pro nové zdroje.

Směrnice neumožňuje členským státům přidělit více povolenek, než je odůvodněná potřeba podniků (podložená například oficiálními odhady vývoje jednotlivých sektorů průmyslu či koncepčními strategiemi státu). To by totiž Evropská komise považovala za nedovolenou státní pomoc.

„Návrh národního alokačního plánu vytváří prostor pro další růst ekonomiky, stimuluje rozvoj moderních ekologicky šetrných technologií a zároveň umožňuje podnikům připravit se na další období obchodování. Obchodování s emisními povoleními je totiž dlouhodobým nástrojem, klíčovým úkolem prvního kola je proto jeho ustavení a rozběhnutí. Návrh považuji za realistický scénář, který je obhajitelný před Evropskou komisí. Vyšší množství povolenek by totiž bylo hodnoceno jako nedovolená státní pomoc,“ komentuje návrh ministr životního prostředí Libor Ambrozek.

Návrh bude k dispozici k připomínkám veřejnosti na webu MŽP do 13. června, poté bude následovat meziresortní připomínkové řízení. Alokační plán, který MŽP odešle Evropské komisi ke schválení, musí ještě projednat vláda.
Karolína Šůlová, tel: 267 122 944, 724 102 406
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist