https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/na-mzp-byla-predstavena-publikace-atlas-rozsireni-dennich-motylu-v-evrope
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MŽP ČR: Na MŽP byla představena publikace "Atlas rozšíření denních motýlů v Evropě"

26. března 2002 | MŽP ČR
Naturschutzbund Deutschland e.V. (zkratka NABU), obdoba našeho Českého svazu pro ochranu přírody předkládá v těchto dnech veřejnosti první a dosud jediný Atlas rozšíření denních motýlů v Evropě. Tento Atlas je aplikované vědecké a biogeografické dílo, zabývající se ochranou evropských denních motýlů. Dílo je výsledkem projektu “Mapování evropských denních motýlů – Mapping European Butterflies – MEB”. Uvedený projekt byl zahájen počátkem roku 1996 za pomoci NABU německou společností GsfS (společnost pro ochranu motýlů) a m.j. také ve spolupráci s českou Společností pro ochranu motýlů (SOM). Více než 250 lepidopterologů z celé Evropy přispělo do databanky svými vlastními originálními daty o výskytu motýlů a navíc byly do těchto dat zahrnuty i údaje o rozšíření motýlů ze všech důležitých národních, regionálních a soukromých archivů.

Databanka MEB obsahuje v současnosti více než 230 tisíc vložených údajů týkajících se celkové evropské fauny denních motýlů, která zahrnuje 486 druhů. Rozšíření jednotlivých druhů je v Atlasu znázorněno na 451 mapách. Pro druhy z atlantských ostrovů jsou z technických důvodů uvedeny jen tabulky rozšíření. Mapy rozšíření zahrnují 3100 základních evidenčních polí (30´ x 60´) o průměrné velikosti 58 x 58 km. Údaje o výskytu motýlů jsou klasifikovány ve třech evidenčních časových úsecích: do roku 1950, od roku 1951 do roku 1980 a od roku 1981 do současnosti.

Analýza údajů ukazuje, jak velkou roli hrají biogeografické aspekty při ochraně denních motýlů. Celkem 198 druhů evropských motýlů (41%) bylo zjištěno jen na 1% celkové rozlohy Evropy (případně i méně), zatímco jen 20 druhů (4%) bylo podchyceno na nejméně jedné třetině povrchu Evropy. Stupeň celoevropského pokrytí odpovídá 60,61%. Přitom Evropa může být z hlediska prozkoumání motýlí fauny rozdělena na dvě rozdílné oblasti. Západní část Evropy je velmi dobře podchycena a bylo zde zjištěno 88,49% z celkového počtu druhů motýlů. Ve východní části zahrnující Rusko, Ukrajinu, Bělorusko a Moldávii bylo zjištěno jen 27,37% druhů. Největší množství druhů vykazuje Středozemní oblast. Např. v alpském trojúhelníku zahrnujícím Francii, Itálii a Švýcarsko bylo v základním evidenčním poli zjištěno více než 200 druhů denních motýlů.

Evropské státy, resp. Evropská unie, mají velkou zodpovědnost za endemické druhy, tj. druhy žijící jen v Evropě. Z nich 41 endemických druhů žije nejvýše v 5 základních evidenčních polích, tj. na 0,16% povrchu Evropy. Je nutno požadovat preventivní ochranu pro tyto druhy. Dosud žádný z těchto druhů není bezprostředně ohrožen, ale také žádný z nich nemá možnost navrátit se do bezpečných refugií, pokud by jejich současné životní prostředí bylo zničeno. Také při ochraně motýlů jde především o ochranu životního prostředí.

Iniciátorem mapování výskytu evropských motýlů a autorem Atlasu rozšíření evropských denních motýlů je jeden z předních evropských expertú Dr. Otakar Kudrna (63 let, rodák z Českých Budějovic), který pracoval na několika universitních a ochranářských institucích v Německu, Anglii a Itálii, kde se věnoval vědeckému studiu motýlů, zejména evropských.

Dr. Kudrna je autorem cca 80 originálních vědeckých prací a knih týkajících se biogeografie, ekologie a ochrany motýlů, které publikoval v německém a anglickém jazyce. V roce 1990 zorganizoval konferenci o ochraně motýlů ve východní části střední Evropy.Je také autorem prvního Atlasu rozšíření denních motýlů v České republice (1994) a zakladatelem české Společnosti pro ochranu motýlů (SOM). Po odchodu do penze se věnoval organizování a řízení projektu “Mapování evropských denních motýlů”.

Zmíněný projekt a Atlas rozšíření denních motýlů v Evropě by nemohl být úspěšně dokončen bez podpory Společnosti pro ochrany přírody Německa a pomoci mnoha lepidopterologů z celé Evropy.
V současnosti již byly dokončeny přípravy pro vydání pokračování Atlasu rozšíření denních motýlů v České republice, který bude veřejnosti představen v polovině roku a který je v ČR ojedinělou ekologickou publikací.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist