Radovan Holub "> Na Šumavě přibývá vzácný sokol stěhovavý - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/na-sumave-pribyva-vzacny-sokol-stehovavy
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Správa NP Šumava a ČSOP: Na Šumavě přibývá vzácný sokol stěhovavý

V letošním roce provedli členové ČSOP Plzeňsko a zoologové Správy NP a CHKO Šumava každoroční monitoring sokola stěhovavého (Falco peregrinus) a jeho rozšíření na Šumavě s velice pozitivními výsledky.

Tento sokolovitý dravec žije v naší přírodě velmi vzácně. Koncem 50. let minulého století hnízdil sokol stěhovavý běžně na všech vhodných místech. V průběhu 60. let z naší přírody téměř vymizel. Stejná situace byla podobná po celém světě, kde jeho početnost prudce klesala. Jak se později ukázalo, hlavní příčinnou bylo používání pesticidů, zejména DDT a také pronásledování člověkem. Silný pokles stavů sokola motivoval tehdejší odbornou veřejnost k přijetí ochranných opatření, včetně vypouštění odchovaných mláďat (repatriace). Dnes patří sokol mezi zákonem chráněné druhy a je zařazen podle zákona o ochraně přírody a krajiny i červených seznamů mezi kriticky ohrožené druhy. Jeho početnost na území ČR je v současnosti cca 20-25 hnízdících párů.

„První pozorování sokolů na české straně Šumavy se datují z 80. let. Šumava tak byla velmi pravděpodobně jedním z mála míst ČR, kde sokol období krize přežíval. Od 90. let jsou pak známa pravidelná hnízdění pouze na dvou lokalitách;“ řekl zoolog Správy Tomáš Lorenc.
„Velkým překvapením tak pro nás bylo nalezení dalších 3 hnízdišť. Pro rok 2008 je tedy potvrzeno hnízdění na celkem 5 lokalitách. Přesná místa jsou z důvodu ochrany tohoto druhu utajována. Šumava se tak stala jednou z významných oblastí ČR, kde sokol žije a hnízdí;“ doplnil Jaroslav Hruška z ČSOP Plzeňsko.

Sokol začíná s inkubací vajíček již během března a po celou dobu hnízdění je rodičovský pár velmi citlivý na rušení. Klimatické podmínky na Šumavě jsou v této době velmi drsné a při vyrušování může dojít k ohrožení celé snůšky či mláďat. Lidé bohužel velmi často nerespektují zákaz vstupu do chráněných částí přírody a zbytečně tak ohrožují průběh hnízdění. Z těchto důvodů byla na jedné lokalitě zajištěna profesionálními strážci Správy ve spolupráci s dobrovolníky nepřetržitá strážní služba. Díky této akci se podařilo sokolům na dotyčné lokalitě oproti minulým rokům úspěšně vyhnízdit a vyvést tři mláďata. Společným cílem ornitologů ze Správy NP a CHKO Šumava a ČSOP Plzeňsko je zajistit sokolům potřebné podmínky pro jejich nerušenou a dlouhodobou existenci na Šumavě.

Ochrana sokola stěhovavého probíhá v rámci projektu „Praktická ochrana ohrožených druhů dravců a sov v západních Čechách“. Projekt byl finančně podpořen ze zdrojů Ministerstva životního prostředí a Plzeňského kraje.

Kontakt:
Mgr. Jaroslav Hruška, předseda ČSOP ZO Plzeňsko, tel. 725 552 919
Ing. Tomáš Lorenc, Odbor zoologie, Správa NP a CHKO Šumava, tel. 376 331 559

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist