https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/naivni-umeni-ma-prvni-kamennou-galerii-v-ceske-republice
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Galerie naivního umění v Kutné Hoře: Naivní umění má první kamennou galerii v České republice

25. února 2016 | Galerie naivního umění v Kutné Hoře
Autor: Jan Skorka Lauko, tel: 728876084
Koncepce galerie je založena na prezentaci tzv. naivního neboli insitního umění. Postupně chce představovat české i zahraniční umělce, kteří v tomto jedinečném nebo podobném stylu tvoří. Majitel a provozovatel galerie Jan Skorka Lauko, který je aktivní výtvarník a sám své dílo řadí k naivnímu umění, staví prestiž galerie na dvou hlavních pilířích: zahraniční naivní umění s důrazem na silné výtvarné komunity a sběratele, které sdružují naivní umění z oblasti Srbska, Litvy, Estonska, Izraele a Slovenska, a dalším předmětem prezentace budou známí čeští výtvarníci např. František Ringo Čech, Emma Srncová, Libor Vojkůvka, Iva Hüttnerová, Josef Hlinomaz a další.
Majitel galerie Jan Skorka Lauko k samotnému otevření galerie říká: „Samotné realizaci předcházelo dlouhé tvořivé období, v jehož průběhu jsem si uvědomoval nepříznivou situaci, v jaké se umělci tvořící v naivním stylu nacházejí oproti tzv. hlavnímu uměleckému proudu. Sám jsem se potýkal s odmítavým postojem galeristů, kteří nepřijímají naivní styl jako skutečné umění, tudíž nejsou ochotni organizovat výstavy těmto umělcům. V zahraničí je však situace naprosto odlišná a společnost právě tento jedinečný umělecký styl přijímá mnohem otevřeněji a lze říct, že naivní umění se stává velmi výhodným investičním artiklem. Vystavoval jsem v mnoha zemích a počet prodaných děl na autorských a společných výstavách je toho dostatečným důkazem. Otázka výjimečnosti mé galerie jest zodpovězena samotným faktem, že podobně koncipovaná galerie v Česku není“.
K samotné výstavě, která potrvá do 27. 3. 2016, autor dodává: „Jde o moji autorskou výstavu a říkám jí „zkušební nebo testovací výstava“, během níž chci hlavně ověřit technické prvky, prostor, světlo, umístění doprovodných technických doplňků, akustiku apod. Samozřejmě je důležité ověřit samotný zájem místní veřejnosti o galerii, byť se budu orientovat hlavně na cílové skupiny mimo region a v zahraničí. Obrazy, které vystavím, jsou hlavně z posledního období, s důrazem na obsahovou stránku, jejímž ústředním motivem je město nebo vesnice. Představím i několik menších i rozměrnějších pláten s motivem Kutné Hory“. Výstava bude doprovázena komentovanými prohlídkami a navíc možností využít nabídky otevřeného atelieru a vytvořit si vlastní umělecký artefakt.

V současné době má galerie naivního umění vypracován plán výstav na několik let dopředu a pro tento kalendářní rok jsou potvrzené a připravené výstavy obrazů Františka Ringo Čecha, Ivy Hüttnerové, Jiřího Wintera Neprakty a obzvlášť zajímavým bude umělecký výstavní projekt pod názvem Mezinárodní výstava naivního umění“ ,v rámci něhož budou veřejnosti představena díla 33 umělců ze Slovenska, Česka, Německa, Polska, Itálie, Rumunska, Srbska, Portugalska, Ruska, Litvy, Finska, Izraele a Turecka.
Jan Skorka Lauko, tel: 728876084 tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist