Jaromír Bláha "> Národní parky na Šumavě nemají být hot a čehý - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/narodni-parky-na-sumave-nemaji-byt-hot-a-cehy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hnutí Duha: Národní parky na Šumavě nemají být hot a čehý

6. března 2003 | Hnutí Duha
Autor: Jaromír Bláha, tel: jaromir.blaha@hnutiduha.cz
Péče o přírodu v národních parkcích na české a německé Šumavy má přestat být radikálně odlišná. Dohodly se na tom dnes delegace obou vlád, které schválily návrh několika ekologických organizací (Hnutí DUHA/Přátelé Země ČR, BUND/Přátelé Země Německo, Český svaz ochránců přírody, Arnika) požadující "odstranění rozdílů mezi oběma parky".

Delegace v česko-německé komisi pro životní prostředí, která dnes zasedala v Praze, doporučily "zohlednit při realizaci managementu také zásady [prestižní mezinárodní instituce pro ochranu přírody] IUCN pro kategorizaci chráněných území", tedy mezinárodní pravidla národních parků. Doporučení klíčové mise expertů IUCN, která Šumavu navštívila v září, budou zveřejněna zítra. Očekává se od nich, že ukončí letitý spor o kácení smrkových pralesů.

Oba šumavské národní parky - český a bavorský - se zatím radikálně liší v přístupu k péči o lesy napadené kůrovcem.

Na české straně hranice správa národního parku poráží kůrovcem napadené stromy včetně pralesovitých porostů v nejpřísněji chráněných, takzvaných prvních zónách. Vinou masivního kácení vznikají gigantické holiny, které otevírají cestu vichřicím a tedy polomům, jež škody dále rozšiřují. Naproti tomu Národní park Bavorský les nechává kůrovce v jádrové zóně bez zásahů. Pod uschlými stromy na poškozených plochách vzniká nový zdravý les.

Národnímu parku Bavorský les v roce 2001 prodloužili prestižní mezinárodní ocenění, tzv. Evropský diplom. Rada Evropy certifikát udělila s podmínkou, že správa nadále nebude kácet kůrovcem napadené stromy a plochu, které se tento přístup týká, ještě rozšíří.

Jaromír Bláha, vedoucí programu Lesy Hnutí DUHA, řekl:
"Dnešní stav, kdy ve stejném pohoří leží dva národní parky, které odděluje jen hraniční čára, a přesto každý z nich o přírodu pečuje úplně jinak, je tristní. Na bavorské straně hranice pod starými stromy úspěšně vyrůstá nový prales, zatímco české kácení v národním parku rozšiřuje holiny. Odlišná strategie ochrany přírody pochopitelně podstatně škodí ekosystému, protože namísto jednoho velkého národního parku na Šumavě leží dvě menší, různě chráněná území."


Kontakt:
Jaromír Bláha, tel. 602-440508, 222-514-759, jaromir.blaha@hnutiduha.cz
Jaromír Bláha, tel: jaromir.blaha@hnutiduha.cz

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist