Zuzana Sýkorová "> Navracíme kamenolom přírodě - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/navracime-kamenolom-prirode
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Český svaz ochránců přírody: Navracíme kamenolom přírodě

27. září 2007 | Český svaz ochránců přírody
Autor: Zuzana Sýkorová, tel: 731 760 872
Český svaz ochránců přírody dnes v rámci projektu „RWE Transgas Net. Blíž přírodě.“ otevřel veřejnosti další z řady cenných lokalit, o které pečuje. Lom Myslík na frýdecko-místecku je po uskutečněných úpravách opět příhodným místem pro život ohrožených druhů živočichů i rostlin. Nový informační systém poskytne návštěvníkům detailní informace o tom, jaké druhy se zde vyskytují a jaká opatření zde byla realizována.

Práce na úpravách v lomu Myslík, na západním svahu vrchu Kožná, dokončili ochránci přírody práce v těchto dnech. Cílem aktivit bylo obnovit místně vzácná teplomilná a suchomilná stanoviště.

„Ve zdejším kamenolomu se těžil kámen pro stavbu silnic. Těžba zde byla ukončena v 70. letech minulého století,“ uvádí Alena Pončová ze základní organizace ČSOP Alces. Osluněné a skalnaté prostředí lomu od té doby neutěšeně zarůstalo náletovými dřevinami a ohrožovalo místní faunu a flóru, která lom mezitím osídlila. Pro jejich zachování bylo nezbytné odstranit stínící olše a vrby jívy z celého prostoru lomu.

„Po celé dva roky trvání projektu jsme měli cennou podporu místních orgánů ochrany přírody a soukromých vlastníků lomu,“ říká Lukáš Choleva ze sdružení BIOTA, jenž na terénní úpravy lomu získalo finanční prostředky z programů Ministerstva životního prostředí ČR. Největším pomocníkem ochranářů se tak stala motorová pila a došlo i na použití horolezecké techniky ve skalní stěně. Opatření podpořila obnovu prostředí pro ohrožené druhy, jakým jsou ještěrkovití plazi či teplomilní bezobratlí. Chráněné kuňky již dokonce stihly vyvést potomstvo v nově vyhloubených jezírkách v dolní části lomu, kde vznikl mokřadní biotop. Naopak, úpravou říms na skalách si ochránci přírody slibují možnost zahnízdění dravců či sov.

„Problémy jsem měly s neustávajícím nelegálním drancování kamene narušující ráz lomu a rušící jeho obyvatele,“ dodává Alena Pončová. Aby dál nedocházelo k nežádoucímu využívání lomu, ZO ČSOP Alces provedla instalaci dřevěné ohrady.

Projekt „RWE Transgas Net. Blíž přírodě.“ je realizován ve spolupráci s generálním partnerem ČSOP, společností RWE Transgas Net. Jeho cílem je ochrana přírody prostřednictvím prezentace významných lokalit veřejnosti.

Bližší informace:
Zuzana Sýkorová
Kancelář ústřední výkonné rady ČSOP
tel.: 731 760 872
csop@ecn.cz

Alena Pončová
Základní organizace ČSOP Alces
tel.: 731 403 281
alena.poncova@tiscali.cz

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist