Lucie Pavlásková "> Nejnovější fakta a mýty o plastech: Proč PET lahve nejsou nepřítelem životního prostředí - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/nejnovejsi-fakta-a-myty-o-plastech-proc-pet-lahve-nejsou-nepritelem-zivotniho-prostredi
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Replastuj.cz: Nejnovější fakta a mýty o plastech: Proč PET lahve nejsou nepřítelem životního prostředí

14. dubna 2025 | Replastuj.cz
Autor: Lucie Pavlásková, tel: 775755066
Nejnovější fakta a mýty o plastech: Proč PET lahve nejsou nepřítelem životního prostředí

Plasty jsou v posledních letech považovány za symbol znečištění planety. Mnoho tvrzení o jejich negativním dopadu na životní prostředí je ale založeno na předsudcích nebo nepodložených polopravdách. Ty nejčastější shrnula a konkrétními fakty ve své studii vyvrací společnost ALPLA, lídr v oblasti udržitelných plastových obalů.

• Mýtus 1: Sklo, papír a kov jsou ekologičtější než plast
Fakt: PET je lehký a má nižší uhlíkovou stopu než sklo nebo kov. Například výroba jednorázové skleněné lahve způsobuje třikrát vyšší emise CO2 než výroba PET lahve ze 100% recyklovaného materiálu. Tyto informace potvrzuje i LCA (Lifecycle analysis), která hodnotí udržitelnost obalů během celého jejich životního cyklu.

• Mýtus 2: Většinu odpadu tvoří plast
Fakt: V EU tvoří plastové obaly pouze 19 % veškerého obalového odpadu. Větší podíl připadá na papír a lepenku (40,3 %), sklo (18,5 %) a dřevo (17,1 %).

• Mýtus 3: Plasty jsou hlavní příčinou klimatické změny
Fakt: Plastové obaly představují jen 0,5 % uhlíkové stopy průměrného Evropana. Například zpáteční let mezi Vídní a Mallorkou vyprodukuje stejné množství CO2 jako 11 let používání plastových obalů.

• Mýtus 4: Výroba plastů spotřebovává obrovské množství ropy
Fakt: Pouze 2,2 % celosvětové ropy se využívá k výrobě plastových obalů, zatímco 87 % jde na dopravu, energetiku a vytápění. Navíc plasty lze recyklovat, což pomáhá snižovat spotřebu fosilních zdrojů.

• Mýtus 5: Plastové obaly znečišťují životní prostředí
Fakt: Problémem není materiál, ale nesprávné nakládání s ním. Řešením je efektivní recyklace.

• Mýtus 6: Plasty končí na skládkách
Fakt: V Evropě se stále více plastů recykluje a skládkování se neustále snižuje. Od roku 2006 vzrostlo recyklování plastů o 110 %, zatímco skládkování kleslo o 57 %.

• Mýtus 7: Plastové obaly způsobují mikroplasty
Fakt: Největším zdrojem mikroplastů nejsou obaly, ale barvy, laky a opotřebení pneumatik. Správné třídění a recyklace plastů významně snižují jejich podíl na mikroplastovém znečištění.

• Mýtus 8: PET lahve obsahují škodlivé chemikálie
Fakt: PET lahve neobsahují ftaláty ani bisfenol A (BPA). Navíc mohou pomoci při dezinfekci vody v oblastech s omezeným přístupem k pitné vodě díky sluneční sterilizaci.

Jak je z výše uvedených příkladů patrné, plasty jsou mnohem lepší než jejich pověst. Stále ale platí, že by pro nás měly být dobrým sluhem, ne zlým pánem. Analýzy, studie a rozhvory na téma plastových obalů najdete na www.replastuj.cz.

Infografika z tiskové zprávy je ke stažení zde.
Kompletní dokument o mýtech a faktech spojených s plasty jsou ke stažení zde.

Kontakt pro média:
Lucie Pavlásková, Impact_ (e-mial: lucie.pavlaskova@impact.cz, tel.: 775 755 066)


O společnosti ALPLA
ALPLA je jedním z předních světových výrobců plastových obalových řešení. Společnost se zavázala k udržitelnému využívání zdrojů, investuje do recyklačních technologií a podporuje cirkulární ekonomiku. Cílem ALPLA je zvyšovat podíl recyklovaných plastů a minimalizovat dopady na životní prostředí.

Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist