Václav Židek "> Největší síť certifikovaných poskytovatelů ekologické výchovy je v Libereckém kraji - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/nejvetsi-sit-certifikovanych-poskytovatelu-ekologicke-vychovy-je-v-libereckem-kraji
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Největší síť certifikovaných poskytovatelů ekologické výchovy je v Libereckém kraji

17. července 2023 |
Autor: Václav Židek
Dosud certifikaci Pavučina měly dvě organizace – Středisko ekologické výchovy Libereckého kraje STŘEVLIK a Středisko ekologické výchovy DIVIZNA při ZOO Liberec. Nyní certifikaci získalo rovnou pět organizací – novoborský Dům dětí a mládeže Smetanka, Geopark Ralsko, Podralský nadační fond ZOD Brniště, Společnost pro Jizerské hory a Středisko ekologické výchovy Český Ráj. Liberecký kraj má tak největší síť certifikovaných poskytovatelů ekologické výchovy v České republice.
Východiskem pro certifikaci bylo schválení Koncepce environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty Libereckého kraje na roky 2021 – 2030, kterou před dvěma lety schválilo zastupitelstvo. Na základě koncepce kraj navázal s těmito organizacemi strategické partnerství. „Strategické partnerství sleduje cíl stabilizovat poskytování ekologické výchovy v celém kraji. Organizace potřebují mít výhled finanční podpory, která jim umožní poskytovat vzdělávací programy kontinuálně a s odpovídajícím personálním zajištěním. Pro kraj je pak certifikace dokladem kvality programů,“ uvedl Václav Židek, krajský radní pro resort životního prostředí a zemědělství.
Certifikaci poskytuje Síť středisek ekologické výchovy Pavučina, která je vedle certifikace nositelem celostátních programů, jako je malý rádce kvalitní ekologické výchovy MRKEV nebo její klon pro mateřské školy MRKVIČKA. Hodnocení a prověřování kvality poskytovatelů ekologické výchovy podporuje současně Ministerstvo životního prostředí. Provádí se formou externího auditu, který nejen hodnotí, ale i podporuje organizace v realizaci kvalitního environmentálního vzdělávání a výchovy. Podle zpětné vazby od organizací, které o certifikaci usilovaly, se jednalo o náročný proces, který ale současně posílil organizaci nejen dovnitř, ale i navenek, umožnil jim ujistit si priority a získat odbornou reflexi své činnosti.
"Environmentální vzdělávání je významným nástrojem ochrany životního prostředí. Lepší je, když lidé chápou, proč se chovat zodpovědně, než když je vše vymáháno represí," doplnil Václav Židek, krajský radní pro resort životního prostředí a zemědělství.
Liberecký kraj má na podporu strategického partnerství vyčleněny tři miliony korun, téměř 1,5 milionu korun pak rozdělil na malé projekty environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty v Dotačním fondu Libereckého kraje a v neposlední řadě je zřizovatelem STŘEVLIKu a DIVIZNY.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist