https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/nekrmit-nucleosaura-gregra-doporucuje-greenpeace
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Greenpeace: Nekrmit NUCLEOSAURA GRÉGRA! doporučuje Greenpeace

27. dubna 1999 | Greenpeace
Kovovou, pět metrů vysokou sochu prehistorického ještěra s výmluvným názvem "Nucleosaurus Grégrus" postavili dnes před vládním zámečkem v Kolodějích aktivisté mezinárodní ekologické organizace Greenpeace. Vyhynulý druh měl symbolizovat zastaralost energetické politiky, kterou na dnešním zasedání vlády v Kolodějích předložil ministr průmyslu a obchodu Miroslav Grégr.

"Ministr Grégr přichází s naprosto nepřijatelnou energetickou politikou, která vedle Temelína počítá ještě s výstavbou dalších jaderných elektráren, s obnovením těžby uranu, prolomením ekologických limitů těžby uhlí v severních Čechách a s otevřením nového černouhelného dolu Frenštát v Chráněné krajinné oblasti Beskydy," varoval před zasedáním vlády ing. Tomáš Nenička, vedoucí klimatické kampaně Greenpeace.

Smyslem dnešní akce Greenpeace bylo oslovit ministry české vlády před projednáváním energetické politiky a blížícím se rozhodováním o dalších osudech jaderné elektrárny Temelín. Čelisti obludy naplněné bankovkami zdůrazňovaly miliardy, které by ještě spolykala dostavba Temelína, těžba uranu a dlouhodobé uložení jaderného odpadu. Výstražná cedule "Nekrmit!" umístěná před sochou nucleosaura varovala před dalším mrháním finančních prostředků.

Směrovník ukazující "zpátky" do druhohor s nápisy "JADERNÁ ENERGIE" a "TĚŽBA URANU" a dopředu do 21. století s nápisem "OBNOVITELNÉ ZDROJE" symbolizoval rozcestí, na kterém dnes stojí česká ekonomika před nastávajícím rozhodováním ministrů o energetické politice.

"Grégrova energetická politika trpí celou řadou chronických nemocí," upozornil Nenička. "K nejhorším z nich patří podhodnocování nákladů na jadernou energii, nadhodnocování nákladů na využití obnovitelných zdrojů enegie a zanedbávání externalit."

Ministr Grégr chce zcela nesmyslně prosadit prodloužení těžby uranu až do roku 2004, a to i přesto, že tuzemský uran je ve srovnání se světovými cenami až dvakrát dražší. Navíc do jeho ceny nejsou započteny náklady na sanaci ložisek. Stát v současné době dotuje těžbu, sanaci starých škod a výkup uranu částkou 2 miliard korun ročně.

Ekologická organizace Greenpeace kritizuje především zdrženlivý přístup Grégra ke zvyšování efektivity při spotřebě energie (t.j. k úsporám) a k využívání obnovitelných zdrojů energie. Evropská unie si ve své Bílé knize stanovila za cíl dosáhnout 12 % energie z obnovitelných zdrojů do konce roku 2010. Grégrova energetická politika naproti tomu počítá s pouhými 8 procenty ještě v roce 2020.

"Jakkoliv se Grégrova energetická politika slovně hlásí k podpoře obnovitelných zdrojů, faktická část téhož materiálu je kompilována tak, aby prokázala spíše nereálnost takové politiky," upozornil Nenička. V materiálu se navíc píše, že systém podpory úspor a obnovitelných zdrojů energie "nesmí deformovat soutěž na trhu s energií". Tento požadavek však v praxi znamená odmítání dotací do obnovitelných zdrojů, které na rozdíl od jiných zdrojů energie nepoškozují životní prostředí a nepřispívají ke klimatickým změnám. Na druhé straně se autorům politiky zdá přípustná taková soutěž, při které škody při získávání energie z uhlí a jádra zaplatí někdo jiný než ten, kdo energii spotřebovává - nejčastěji daňový poplatník.

Nebezpečí výrazného poklesu zaměstnanosti vyznívá v návrhu Grégrovy energetické politiky jako varovný prst při obhajobě klasických zdrojů energie - uhlí a jádra. Naproti tomu celá řada studií zpracovaných v jednotlivých státech Evropské unie dokládá, že politika prosazující úspory energie a využívání obnovitelných zdrojů energie vede naopak ke vzniku nových pracovních míst (1).

Materiál automaticky počítá se spuštěním jaderné elektrárny Temelín a s tlakem na prodloužením životnosti jaderné elektrárny Dukovany až do roku 2025. Nepotřebnost výkonu Temelína však Grégrova energetická politika nepřímo potvrzuje v kapitole 7., kde se mj. píše o nutnosti "navrhnout a realizovat opatření na snížení případných přebytků výkonů v ČR v letech 2000 až 2006 s tím, že bude po celé časové období dosaženo zvýšení vývozů elektrické energie".

"Dostavba Temelína, který nezávislá zpráva mezinárodní expertní komise označila jako nadbytečný pravděpodobně až do roku 2015, zákonitě povede k omezení snah o úspory energie a využití obnovitelných zdrojů," zdůraznil Nenička. "To, co nyní Česká republika nutně potřebuje, je zvyšování efektivnosti hospodářství a masivní rozvoj obnovitelných zdrojů energie. Grégrova energetická politika je bohužel typický relikt zastaralé hospodářské politiky založené na plýtvání energiemi a rabování neobnovitelných zdrojů. Vláda by měla Grégrovi vrátit jeho politiku k přepracování, uzavřel Nenička."


Další informace:
tel.: 02/24 31 96 67
fax: 02/311 22 89
e-mail: vvasku@diala.greenpeace.org

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist