https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/neplacena-prace-a-nedocenena-pece-znevyhodnuje-zeny-nejen-v-duchodovem-systemu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Gender Studies, o.p.s.: Neplacená práce a nedoceněná péče znevýhodňuje ženy (nejen) v důchodovém systému

14. listopadu 2012 | Gender Studies, o.p.s.

Neplacená práce, zahrnující práci v domácnosti, práce v souvislosti s péčí o dítě, o stárnoucí rodiče, je ve společnosti, která je orientována na peněžně ohodnocený výkon, výrazně nedoceněna. To má dalekosáhlé dopady především na ženy, které ji ve většině vykonávají. Jsou nuceny povinnostem péče a jiné neplacené práce přizpůsobovat a omezovat životní dráhu, zaměstnání atd. V důsledku toho jsou ekonomicky oslabeny, mj. i v rámci současných penzijních reforem.

Důchodový systém v ČR a jeho probíhající změny v současné době nezohledňují tuto tzv. reprodukční práci a péči. Od redistributivního typu, kdy byly prostředky na důchody víceméně rovnoměrně přerozdělovány tak, že neplacená práce byla do určité míry kompenzována, se nyní přechází k systému převážně zásluhovému. Z něj nejvíce profitují lidé s (vyššími) příjmy v placených zaměstnáních. Navíc stále se prodlužující nutná doba sociálního pojištění, rozhodné období pro stanovení výše důchodu i zavedení 2. pilíře kapitálového spoření ještě více znevýhodňuje osoby, které nedosáhnou na vyšší ohodnocení na pracovním trhu třeba právě kvůli povinnostem v domácnosti a rodině. Přitom v tomto kontextu tolik nedoceněná péče o potomky drží důchodový systém při životě, protože do něj vychovává další poplatníky a poplatnice.

Téma penzijní reformy a jejího dopadu na ženy nově představuje Radka Dudová ze Sociologického ústavu AV ČR, v.v.i., Gender a sociologie v publikaci Pečuj a vypečeme tě: zpráva o neplacené práci v ČR (PDF). Tato publikace z produkce Gender Studies, o.p.s., se dále zabývá např. aktuálními statistikami k domácím pracím, vykonávaným ženami a muži, tématem placené péče (zahraniční hospodyně a chůvy v ČR), fenoménem péče v hlubším společenském kontextu a v neposlední řadě návrhy, jak by bylo možné změnit celý ekonomický systém, který by nepreferoval placené výkony a produktivní práci, která vytváří okamžitý zisk.

K tématu nedostatkových peněz a marginalizace péče (Miluš Kotišová), všeobecného základního příjmu (Alena Wagnerová), a alternativních ekonomik (Ilona Švihlíková) proběhl kulatý stůl 13.11. v cafe sicily v Praze, kde byla publikace Pečuj a vypečeme tě: zpráva o neplacené práci v ČR představena.

Podpořeno nadací Heinrich-Böll-Stiftung.

Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist