Hynek Trojánek "> Neziskovka vybírá peníze na ochranu hotovosti. Lidé je mohou posílat on-line - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/neziskovka-vybira-penize-na-ochranu-hotovosti.lide-je-mohou-posilat-on-line
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Iuridicum Remedium, z. s.: Neziskovka vybírá peníze na ochranu hotovosti. Lidé je mohou posílat on-line

15. prosince 2022 | Iuridicum Remedium, z. s.
Autor: Hynek Trojánek, tel: 607249856
Digitálně-právní organizace Iuridicum Remedium spustila sbírku, jejímž cílem je shromáždit prostředky na hlídání novely zákony o oběhu bankovek a mincí. Ta by nově měla přinést za odmítání hotovosti pokutu, ale i stanovit výjimky.

Příprava novely by podle Výhledu legislativních prací vlády pro léta 2023-2025 měla proběhnout v první polovině roku 2023. Podle výkonného ředitele IuRe Jana Vobořila již ministerstvo financí zpracovalo přehled toho, jak k hotovosti přistupují ostatní státy Evropy.

“Ze začátku pandemie se bezhotovostní platby prezentovaly jako hygieničtější způsob placení, až později i Evropská centrální banka potvrdila, že riziko nákazy viru z bankovek je zanedbatelné. Přesto se během pandemie placení kartou, mobilem, či hodinkami velmi rozšířilo a řada států tak teď řeší, jak tuto skutečnost zrcadlit v legislativě. Přístupy přitom mohou být velmi různé,” přibližuje Vobořil, proč je téma právě teď aktuální.

Novela zákona je připravována na základě podnětu organizace IuRe, který již v dubnu 2021 schválila Rada vlády pro lidská práva. Během přijímání podnětu se znovu objevil spor mezi Českou národní bankou a ministerstvem financí ve výkladu toho, jak lze prakticky vyložit stávající legislativu, která povinnost přijímat hotovost již obsahuje. Právě zásadní vyjasnění povinnosti hotovost přijímat je tak jedním z cílů novely.

“Případné odmítnutí hotovosti by mělo být sankcionováno, jedině tak bude stávající povinnost přijímat hotovost skutečně vymahatelná a ne jen na papíře. Počítá se zároveň s tím, že bude formulována řada výjimek. Smysl to podle nás dává například v případě různých dálkových obchodů bez fyzického předávání zboží či v případě specifických akcí, kdy lze hotovost na místě směnit. Bude to ale věcí široké diskuze, do které bude promlouvat řada hráčů. My v této diskuzi hodláme hájit zájmy zejména těch, kteří z různých důvodů bezhotovostní platby nechtějí či nemohou využívat. Věříme, že nás veřejnost finančně podpoří, abychom se tomuto tématu mohli naplno věnovat,” vysvětluje Vobořil proces, který je na obzoru.

Hotovost byla v Česku v centru dění přitom již před pár měsíci, kdy s návrhem zakotvit ji v ústavě přišla senátorka Jitka Chalánková. Vhodnějším řešením než změna ústavy je ale podle IuRe právě podrobnější úprava v zákoně, která bude řešit sporné otázky a bude tak lépe předcházet výkladovým rozporům, které jsou problémem dnes.

Ve videu ke kampani zmiňují zástupci IuRe, že bezhotovostní platby mohou představovat zásah do soukromí, data o platbách mohou využívat například marketéři. Plně bezhotovostní společnost je pak vystavena riziku zvýšeneho státního dohledu. Hotovost je dobré zachovat také proto, že k jejímu užívání není třeba narozdíl od nefyzických transakcí elektřina či internet, v případě krizové situace tedy nehrozí kolaps plateb. Již dnes jsou pak podle IuRe také vytvářena místa, kde se hotovostí platit nedá a někteří lidé tak mohou být z čerpání služeb a podílení se na veřejném životě vyloučení.

Sbírku s názvem Pohotovost pro hotovost spouští IuRe v rámci své širší kampaně Právo na analog, ve které dlouhodobě usiluje o to, aby lidé nemuseli využívat některé digitální technologie, pokud sami nechtějí. V nedávné době upozornila organizace na rizika plošného zakládání datových schránek, načež od záměru zákonodárci alespoň částečně ustoupili. V červnu loňského roku pak organizace v otevřeném dopise ministerstvu zdravotnictví navrhla umožnit očkování bez on-line registrace a takto fungující centra následně slavila veliký úspěch.

Na aktivity organizace ve prospěch hotovosti je samozřejmě možné přispět i hotově, jak přibližuje Hynek Trojánek, který v IuRe působí jako koordinátor komunity. “Od veřejnosti jsme již nasbírali řadu podnětů: lidé upřednostňující hotovost naráží na problémy s parkováním, s objednáním občerstvení ve vlaku, ale i na podniky, kde lze platit pouze kartou. Problémem ale může být i to, že někteří obchodníci navyklí na platby kartou nemají dostatek bankovek či mincí na vracení. Naše aktuální sbírka je tedy on-line, lidé nás ale pochopitelně můžou podpořit kdykoliv i hotovostí, ať už přes složenku, či oproti potvrzení o daru.”
Hynek Trojánek, tel: 607249856
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist