Zdeněk Kovář "> Nošovické rybníčky slaví 20 let. Celkem už vyčistily 451 velkých bazénů vody - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/nosovicke-rybnicky-slavi-20-let.celkem-uz-vycistily-451-velkych-bazenu-vody
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Plzeňský Prazdroj: Nošovické rybníčky slaví 20 let. Celkem už vyčistily 451 velkých bazénů vody

29. září 2022 | Plzeňský Prazdroj
Autor: Zdeněk Kovář, tel: 603824194
Vodohospodářský a ekologický projekt vybudoval Pivovar Radegast v Nošovicích před 20 lety ve spolupráci s ochránci přírody. „Díky rybníčkům čistíme dešťovou vodu netradičním a přírodě šetrným způsobem. Povedlo se nám také celou tuto oblast nivy řeky Morávky revitalizovat,“ uvádí Ivo Kaňák, manažer Pivovaru Radegast, a dodává: „Od začátku se o celý systém a rybníčky starají zaměstnanci pivovaru, kteří provádějí každodenní nezbytnou údržbu, ale přitom se snaží do systému co nejméně zasahovat.“

Unikátní systém biologického dočištění dešťových vod odváděných z areálu pivovaru a s tím související soustava rybníčků u řeky Morávky čistí vodu přírodním způsobem a zároveň zvyšuje rozmanitost biotopů v nivě řeky. K samotnému procesu čištění dochází při průtoku dešťové vody rybníčky.

Každý rok Pivovar Radegast vyčistí přibližně 22 velkých padesátimetrových bazénů dešťové vody. Jen v roce 2021 prošlo celým systémem přes 62 000 m3 vody. „Do lokality jsme navrátili původní dřeviny a živočichy. Například jsme tady vysadili asi 300 kusů dřevin, které tady původně rostly a patřily. Mezi místní obyvatele se postupně zařadily užovky, mloci nebo ondatry,“ doplňuje Jiří Toman, vodohospodář a projektový specialista Pivovaru Radegast.

Pivovar Radegast je dlouhodobě aktivní v oblasti šetrného hospodaření s vodou a podpoře projektů zaměřených na péči o vodní zdroje i na zadržování vody v krajině.

Zajímavé údaje:
• Jaké množství zeminy bylo třeba vybagrovat? 2 500 tun
• Jaký je objem vyčištěné vody za 20 let? 902 000 m3 (451 velkých 50m bazénů vody)
• Jaká je plocha celého areálu s rybníčky? 19 000 m2 (skoro 3 fotbalová hřiště)
• Jaká je plocha soustavy rybníčků? 1 944 m2 (1/3 fotbalového hřiště)
• Kolik soustava rybníčků pojme vody? 1 903 m3 (skoro 1 velký 50m bazén vody)
Zdeněk Kovář, tel: 603824194
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist