Zpracovala Mgr. Šárka Vobořilová "> O víkendu bude otevřena první trasa Choceňské naučné cyklostezky - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/o-vikendu-bude-otevrena-prvni-trasa-chocenske-naucne-cyklostezky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

INEX - Sdružení dobrovolných aktivit: O víkendu bude otevřena první trasa Choceňské naučné cyklostezky

Milovníci a příznivci stále populárnějšího cyklistického sportu budou mít v sobotu 6.října příležitost projet si první trasu právě otevírané Choceňské naučné cyklostezky.
Slavnostní otevření stezky začíná v sobotu ráno v devět hodin u východu z choceňského vlakového nádraží, v 9,45 následuje exhibice vodáků KČT v Pelinách. Na vlastních kolech dojedou účastnící slavnosti na Homol, kde v 11,00 proběhne povídání o krajině, jaká je dnes a jaká bývala, v poledne je čeká malé občerstvení ve Venkovském centru Sdružení dobrovolných aktivit INEX v Kosteleckých Horkách a představení projektů sdružení zaměřených na venkovský region Choceňska, jako je například připravované Malé venkovské muzeum. V Kosteleckých Horkách se mohou poutníci na kolech pozdržet celé odpoledne, neboť zde proběhne soutěž hasičských družstev a malá tancovačka s občerstvením v místním kulturním domě.
Cyklostezka využívá méně frekventované silnice a již existující polní cesty s kvalitním povrchem vhodné pro trekingová a samozřejmě horská kola. Jelikož se jedná o naučnou cyklistickou stezku, bude po trase rozmístěno v této první fázi 12 a posléze na jaře dalších 8 informačních tabulí s texty vztahujícími se k venkovské krajině, k místní fauně a flóře, stejně jako ke kultuře a historii jednotlivých míst Choceňska a lidové architektuře. Návštěvníci se budou moci v krátkosti dozvědět i něco málo z krajových pověstí svázaných se zajímavými místy na trase jako je například poutní místo Homol, „zpropadený zámek“ Těšnov nebo památná alej na Hemži. Specifickou součástí cyklostezky bude malý pěší okruh v obci Kostelecké Horky, jehož 4 panely jsou věnovány školním výpravám.
Celá stezka v délce 35 km bude slavnostně otevřena na začátku na jaře 2002. Ke stezce byl již vydán velkoformátový pohled, průvodcovský leták na svoje vytištění ještě čeká. Informace o stezce, trasa a texty jednotlivých zastavení budou zveřejněny na internetu.
Organizátorem slavnostního otvírání stezky a zároveň nositelem projektu Choceňské naučné stezky je Sdružení dobrovolných aktivit INEX, projekt je realizován za podpory Ministerstva životního prostředí ČR, partnery naučné stezky jsou město Choceň, obce Kostelecké Horky, Bošín, Čermná n.O., Plchovice, Borovnice, Koldín, Běstovice, Újezd u Chocně, Klub českých turistů, Agentura ochrany přírody Pardubice, Okresní úřad Ústí nad Orlicí, Okresní úřad Rychnov nad Kněžnou, Orlické muzeum v Chocni, Villa Nova Uhřínov a sponzoři.

SDRUŽENÍ DOBROVOLNÝCH AKTIVIT INEX
INEX – SDA je dobrovolnickou neziskovou organizací, která se zaměřuje na mezinárodní projekty s dobrovolníky v České republice, na propagaci a rehabilitaci dobrovolnictví u nás a na dobrovolnou činnost v projektech environmentálního, sociálního a kulturního zaměření. Je občanským sdružením více než tisíce převážně mladých lidí s cílem aktivně a činorodě přistupovat k okolnímu světu. Hostí a vysílá stovky dobrovolníků na krátkodobou dobrovolnou službu po celém světě a systematicky se věnuje též dlouhodobým projektům a organizaci příležitostných dobrovolnických činností v naší zemi. Snaží se šířit myšlenku dobrovolné práce a solidarity, vedení k aktivnímu přístupu a odpovědnosti za prostředí a společnost, cvičení týmové práce v mezinárodní skupině a organizování dobrovolné práce k pomoci v místech, kde se nedostává financí či lidského pochopení pro realizaci potřebné věci.

VENKOVSKÉ CENTRUM - DŮM Z MODRÉHO KAMENE
Modrý dům je tradiční venkovský dům v Poorličí a od počátku roku 2001 funguje jako Venkovské centrum Sdružení dobrovolných aktivit INEX. Modrý dům je rekonstruován prací dobrovolníků z ČR i zemí celého světa v rámci víkendových akcí a zejména krátkodobých mezinárodních dobrovolnických projektů. Vlastní objekt je obnovován a zařizován tak, aby ctil tradice regionu, maximálně využíval místní obnovitelné zdroje (místní materiály, vytápění dřevem, recyklace surovin, biozahrada) a zároveň architektonicky zachovával tradiční cenný vzhled za smysluplného využívání prostor domu, sýpky i zahrady. Z Modrého domu jsou realizovány projekty pro obec i okolní krajinu, projekty propagující uvědomnění si hodnot tradičního venkovského způsobu života do myšlení účastníků projektů i zdejších obyvatel.
Součástí Venkovského centra je bývalá škola v Kosteleckých Horkách, která je postupně zušlechťována, tak aby mohla sloužit pro setkání, semináře, malé konference a výstavy neziskových organizací, dále jako centrum pro koordinaci a propagaci dobrovolné práce především mezi mladými místními lidmi, kteří hledají uplatnění nebo zkušenost. Je zamýšlena jako základna pro pilotní projekty sdružení zaměřené na podporu aktivit uvnitř venkovské komunity. Je místem krátkodobých a nyní již i dlouhodobých dobrovolnických pobytů dobrovolníků z Evropy i celého světa. Od března 2001 je Venkovské centrum Modrý dům místem pobytu prvních dvou dlouhodobých dobrovolníků programu Evropské dobrovolné služby.

kontakt: Vít Hrdoušek 0631/337707, hrdousek@c-box.cz, khorky@inexsda.cz, 0604/201113



Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist