https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/obcane-odmitajici-rozsirovani-prvnich-zon-v-np-sumava-byli-vyslyseni-v-poslanecke-snemovne
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Komunita pro duchovní rozvoj, o.p.s.: Občané odmítající rozšiřování prvních zón v NP Šumava byli vyslyšeni v Poslanecké sněmovně

24. ledna 2013 | Komunita pro duchovní rozvoj, o.p.s.
Pod petici „NE-35 procent prvních zón v NP Šumava“ se podepsalo 11 000 občanů. Ti odmítají zvyšování rozlohy prvních zón v návrhu zákona o NP Šumava, který předkládá Ministerstvo životního prostředí. Vyzývají zákonodárce, aby odhlasovali zákon, který trvale určuje 1. zóny v rozsahu do 20% území a zamezuje tak dalšímu usychání lesů.

V rámci úterní schůze (22.1. 2013) Petičního výboru PS Parlamentu ČR se šumavská petice projednávala za účasti veřejnosti. Většina přítomných ze šedesátičlenného publika se dostavili na podporu požadavku petice a jejich předkladatelů: Petra Martana, poradce v lesnictví; Naděždy Kavalírové, předsedkyně Konfederace politických vězňů ČR; Josefa Kalbáče, poradce prezidenta republiky.

Mezi další účastníky patřili šumavští starostové: Jiří Jukl z Hartmanic, Václav Vostradovský z Kvildy a Antonín Schubert z Modravy, který je předsedou Svazu obcí NP Šumava.

Petr Martan přednesl na obhajobu petice vyčerpávající argumentace. Jemu oponoval náměstek ministra životního prostředí Tomáš Tesař, ale i Jaromír Bláha, který zastupoval petici Hnutí Duha, požadující zvyšování prvních zón v rozsahu přes 50% území parku.

Petenti si přivezli i mezinárodní podporu od Mikroregionu Šumava – Bavorský les, který vydal písemné prohlášení – nesouhlas s dalším zvětšováním rozlohy prvních zón v NP Šumava. Jde o uskupení starostů obcí obou států. Za české starosty jsou v uskupení Michal Šnebergr, Jiří Jukl, Rudolf Salvetr a další.

Z vystupujících na projednávání zazněla podpora pro nerozšiřování 1. zón v NP Šumava. Umírněný přístup v zónaci by preferoval exministr životního prostředí Miloš Kužvart. Z přítomných čtrnácti poslankyň a poslanců pobavil přítomné Vojtěch Filip (KSČM) tím, že již „nemůžeme poroučet větru a dešti“. Výrokem nemyslel opakovat někdejší zprofanované heslo z dob budování komunismu, ale upozornění, že nelze stanovit, aby zákon určoval, do kolika let se 1. zóna „připraví“ na vyhlášení. Záleží totiž na přízni přírody a ne na vůli člověka.

Poslanci Petičního výboru Poslanecké sněmovny nakonec odhlasovali toto usnesení: „Před projednáním zákona o NP Šumava v PS budou všichni poslanci seznámeni s peticí „NE-35 procent prvních zón v NP Šumava“. Také přítomný předseda Podvýboru pro ochranu přírody a krajiny Bořivoj Šarapatka prohlásil, že v tomto podvýboru bude petice brána v úvahu.

V neformálních rozhovorech účastníků zněla jména dvou prezidentských kandidátů. Právě názor na velikost prvních zón a tedy rozsahu suchých lesů, rozděluje prezidentské kandidáty. Miloš Zeman, který petici osobně podepsal, se dlouhodobě vyslovuje pro nezvyšování 1. zón nad současných 13%. Karel Schwarzenberg odmítá návrh zákona s 35% a požaduje dokonce 75% prvních zón. Jistě mu proto 11 000 petentů a zastánců zdravého rozumu, nedají hlas v druhém kole volby prezidenta ČR.

Za petiční výbor:
Petr Martan
martanckyne@seznam.cz
tel. 732 373 448

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist