https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/obnovitelne-zdroje-energie-bez-rozhodnych-opatreni-eu-riskuje-ze-cile-nenaplni
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Evropská komise, český text ICEU: Obnovitelné zdroje energie – bez rozhodných opatření EU riskuje, že cíle nenaplní

Dne 26. května 2004 bylo zveřejněno Sdělení Komise o podílu obnovitelných energií v EU. Jde o první zprávu o realizaci příslušné směrnice v členských státech. Ze zprávy vyplývá, že členské státy při naplňování svých národních orientačních cílů nabraly zpoždění.

Cíle jsou nastaveny tak, aby do roku 2010 činil v EU podíl elektřiny vyrobené z obnovitelných zdrojů 22,1 procent. Podle Sdělení se odhaduje, že za současných okolností bude dosaženo podílu pouze ve výši 18 až 19 procent, což by odpovídalo desetiprocentnímu krytí celkové spotřeby energií v EU z obnovitelných zdrojů, na rozdíl od dvanáctiprocentního krytí stanoveného v Bílé knize. Pouze čtyři členské státy jsou připraveny splnit národní cíle: Německo, Dánsko, Finsko a Španělsko. V dalších zemích byla nedávno přijata nová legislativa, která by jim naplnění národních cílů do roku 2010 mohla umožnit. Nejhůře si vedou Řecko a Portugalsko, které za plněním svých cílů daleko zaostávají.

V EU se jako nejúspěšnější obnovitelný zdroj prosazuje větrná energie, zejména v Německu, Španělsku a v Dánsku. Předpokládá se, že celkový výkon větrných elektráren o sto procent překoná stanovený cíl a že evropská energetika ovládne 90 procent celosvětového trhu větrné energie. Větrná energie však stále kryje pouze 2,4 procenta spotřeby elektřiny v EU. Komise celkově odhaduje, že k dosažení cíle 12 procent, který si EU stanovila, je zapotřebí investic ve výši 10 až 15 mld. eur, které by měly přijít jak z veřejného, tak soukromého sektoru. Komise proto doporučuje rozšíření úspěšného mechanizmu podpory těmto projektům z Německa, Dánska a Španělska i do dalších zemí. Znamenalo by to zavedení tarifů feed-in (garantované minimální výkupní ceny elektřiny z obnovitelných zdrojů), zelených certifikátů, tržních mechanismů, daňových úlev apod.

Přes četné výzvy, aby stanovila ambicióznější cílový podíl obnovitelných zdrojů v energetickém mixu zemí Evropské unie do roku 2020, se Komise rozhodla tak neučinit. Sdělení navrhuje „důkladné vyhodnocení“ těchto výzev ke stanovení dvacetiprocentního cílového podílu, předpokládá však, že nový cíl bude stanoven až v roce 2007 na období po roce 2010.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist