Filip Poštulka "> ODPADOVÉ HOSPODÁŘSTVÍ KLÁŠTERCE NAD OHŘÍ PROJDE ZÁSADNÍ ZMĚNOU - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/odpadove-hospodarstvi-klasterce-nad-ohri-projde-zasadni-zmenou
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

meneodpadu.cz : ODPADOVÉ HOSPODÁŘSTVÍ KLÁŠTERCE NAD OHŘÍ PROJDE ZÁSADNÍ ZMĚNOU

23. ledna 2024 | meneodpadu.cz
Autor: Filip Poštulka, tel: 724104295
Spuštění nynější fáze třídění kuchyňských odpadů v Klášterci je zásadním krokem odpadového hospodářství města. Úspěšné třídění odpadů z kuchyně je totiž nejjednodušším způsobem, jak podstatně zvýšit míru třídění a zásadně snížit objem směsného komunálního odpadu. Vyplývá to z analýz, které v tuzemských městech a obcích probíhají pod vedením výzkumníků ze společnosti JRK. Nádoby na směsný komunální odpad totiž, dle zjištění analýz, obsahují přes třetinu biologicky rozložitelného odpadu. Z nich velkou část tvoří právě kuchyňské odpady. Nový projekt, díky kterému se tyto odpady vytřídí, tak přinese úspory v odpadovém hospodářství Klášterce. Loni, během první fáze projektu, bylo vytříděno přes dvacet tun kuchyňského odpadu. Komplexním partnerem při proměně odpadového hospodářství města je společnost JRK.

Jeden z největších projektů v Česku

Nynější druhá fáze zavádění tříděné kuchyňských odpadů zahrne dalších více než 900 domácností v bytových domech. Celkem tak bude v Klášterci třídit odpad z kuchyně téměř 2000 domácností! David Kodytek, místostarosta Klášterce nad Ohří k tomu říká: „Věříme, že se nový přístup k třídění kuchyňských odpadů promítne do vyšší efektivity nakládání s odpady a zároveň díky tomu město vyjde vstříc náročným požadavkům nového zákona o odpadech. Předpokládáme totiž, ve městě díky třídění zbytků z kuchyně klesne množství odpadů mířících na skládky.“

Jak třídění funguje?

Nejdříve v Klášterci proběhla informační kampaň zaměřená na občany, aby věděli, proč se vyplatí kuchyňský odpad třídit, a co se s ním bude dít. Poté zapojené domácnosti získaly sety na třídění kuchyňských odpadů, díky kterým mohou třídit přímo v kuchyni. V nynější fázi se jich rozdalo přes devět set.

Odpad, který přináší peníze
Samotný odpad z kuchyně se pak sváží jednou týdně do bioplynové stanice Ahníkov, kde se odpad promění na energii. Ta poté směřuje do distribuční soustavy, zatímco teplo se využívá pro spotřebu bioplynové stanice. Biologicky rozložitelný odpad nabízí obrovský potenciál, který může moderní kompostárna skvěle zužitkovat. Kromě toho, že město výhledově ušetří za skládkovací poplatky, tak získá i další zdroj příjmů díky zužitkování kuchyňských odpadů v bioplynové stanici. Podstatnou roli v rámci projektu hraje podpora kraje – projekt byl totiž podpořen Ústeckým krajem (www.kr-ustecky.cz) v rámci Programu pro podporu odpadového hospodářství obcí v kraji na období 2017 až 2025. Jde o podporu z dotačního titulu č. 5: Oddělený sběr biologicky rozložitelných komunálních odpadů. Město obdrží dotaci až do výše 70 % na úhradu nákladů spojených s nákupem košíků, sáčků, tiskovin a dalších věcí. Komplexním partnerem města při proměně odpadového hospodářství je společnost JRK Česká republika.
Filip Poštulka, tel: 724104295
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist