Filip Poštulka "> Odpadové hospodářství města Bělá pod Bezdězem bude výrazně ekologičtější - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/odpadove-hospodarstvi-mesta-bela-pod-bezdezem-bude-vyrazne-ekologictejsi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Bělá pod Bezdězem : Odpadové hospodářství města Bělá pod Bezdězem bude výrazně ekologičtější

7. prosince 2021 | Bělá pod Bezdězem
Autor: Filip Poštulka , tel: 724104295
Rozsáhlou proměnu odpadového hospodaření spustilo město Bělá pod Bezdězem v okrese Mladá Boleslav. To do této oblasti zavádí takzvané chytré technologie. Díky tomu očekává starosta města Jaroslav Verner výrazně vyšší efektivitu nakládání s odpady a s tím spojené úspory. Město například modernizuje sběrný dvůr, mění sběr odpadu či spouští re-use centrum.

Město v rámci proměny odpadového hospodářství:

- modernizuje sběrný dvůr – ten je tak nyní hospodárnější a ekologičtější. Vybavení novými technologiemi navrhla společnost JRK. Dvůr tak má například nově nájezdovou váhu propojenou s evidenčním systémem odpadu. Postavena zde byla nová hala s třídící linkou, kde se dále dotřídí odpady vysbírané v rámci pytlového sběru. Některé druhy odpadu lze zpracovat i lisováním. To šetří náklady za odvoz odpadů a může to i připravit materiál pro předání koncovému zpracovateli.

- zavádí pytlový sběr dům od domu– občané tak získali pohodlný systém třídění odpadu, protože s ním nemusí chodit do sběrného místa. „Naším záměrem bylo získat co nejvíce konkrétních informací o odpadech,“ vysvětluje starosta města Jaroslav Verner a doplňuje: „to se povedlo, a tak můžeme nastavovat další kroky, díky kterým bude odpadové hospodářství města efektivnější.“

- spouští moderní evidenční systém odpadu – město tak může přesně sledovat množství vytříděného papíru či plastu a tomu přizpůsobit frekvenci sběrů. Systém ECONIT je otevřený i pro samotné občany, kteří zde můžou kontrolovat, kolik odpadu vyprodukovali.

- distribuovalo chytré kartičky–domácnosti dostaly kartičku s přiřazeným QR kódem. Když občané přinesou na sběrný dvůr odpad, obsluha ho zváží, naskenuje kartičku a kód přiřazený danému odpadu. Dvě pípnutí terminálu přinesou všechny podstatné informace – kdo a kdy jaký odpad donesl a kolik ho bylo.

- zprovoznilo re-use centrum. Jeho cílem je znovuvyužít předměty, které původní majitel odložil do sběrného dvora. Dochází tak k prodloužení života výrobků. Předměty pak můžou využít sběratelé, chataři či chalupáři a další občané.

Město chce odpadové hospodářství dále rozvíjet. Zvažují zde například vlastní kompostárnu. „Důkladná proměna odpadového hospodářství je pro naše město velmi důležitá. Cílem je samozřejmě efektivnější nakládání s odpady, zároveň je pro nás ale zásadní, že budeme mnohem lépe připraveni na novou a přísnější odpadovou legislativu,“ vysvětlil starosta města Jaroslav Verner a doplnil: „podstatné jsou pro nás také možné úspory, které lepší odpadové hospodářství přinese, a také skutečnost, že je výrazně vstřícnější k životnímu prostředí.“
Filip Poštulka , tel: 724104295
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist