Mgr. Ivana Hlinková "> Odstartuje se u nás boom komunitní energetiky stejně jako v Rakousku? - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/odstartuje-se-u-nas-boom-komunitni-energetiky-stejne-jako-v-rakousku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Energy Centre České Budějovice: Odstartuje se u nás boom komunitní energetiky stejně jako v Rakousku?

29. prosince 2023 | Energy Centre České Budějovice
Autor: Mgr. Ivana Hlinková, tel: 777 030 325
V prosinci schválila Poslanecká sněmovna a poté i Senát novelu energetického zákona označovanou jako LEX OZE II. (Sněmovní tisk 487/0), která má umožnit obcím, domácnostem, firmám i školám sdílet vlastní vyrobenou elektřinu a posílit tak svou energetickou nezávislost. Novela má vstoupit v účinnost od 1. 1. 2024 a očekává se, že po schválení potřebných předpisů bude od 1. 7. 2024 v ČR možné zakládat energetická společenství, která budou vyrábět vlastní elektřinu, především z obnovitelných zdrojů a sdílet ji.

V sousedním Rakousku byly potřebné zákony pro zakládání a rozvoj komunitní energetiky schváleny v červenci 2021 a přinesly velký boom, jen například v Horním Rakousku, která je jednou z devíti spolkových zemí, bylo od té doby založeno a funguje již 170 energetických společenství. Nejčastěji se jedná o družstva nebo spolky, které iniciují obce nebo angažované osoby. Výhodu energetických komunit vidí Rakušané především v tom, že kromě snížení své závislosti na dodávkách energie mohou lépe kalkulovat cenu za energii vyrobenou ve vlastních zařízeních a jsou tak chráněni před výkyvy a zdražováním elektřiny na mezinárodních trzích. Také pocit sounáležitosti, spoluvlastnění energetických zdrojů, podpory vlastního regionu a snížení závislosti na fosilních palivech je pro Rakušany velmi důležitý.
Samozřejmě ani v Rakousku nebyly začátky a rozjezd komunitní energetiky úplně jednoduché. Boom, který v nejbližší době vypukne v ČR, je možné částečně koordinovat a poučit se ze zkušeností sousedů. Proto zorganizovalo poradenské středisko ECČB, které působí jako platforma pro přeshraniční spolupráci mezi Jihočeským krajem a Horním Rakouskem, konferenci Fotovoltaika a komunitní energetika, která se uskutečnila pod záštitou hejtmana Jihočeského kraje dne 30. listopadu 2023 v Českých Budějovicích. Prezentace a výstupy z konference je možné stáhnout na https://eccb.info/akce/preshranicni-konference-30-11-2023/. Dále se uskutečnilo zasedání Pracovní skupiny Energie Jihočeský kraj – Horní Rakousko v Hluboké nad Vltavou a dva webináře, na kterých zazněly konkrétní zkušenosti se zakládáním a připravováním energetických společenství v Horním Rakousku a kterých se zúčastnili především zástupci měst a obcí a Místních akčních skupin. Záznamy z webinářů jsou zveřejněné na adrese: https://www.youtube.com/@ECCBCZ.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist