Lenka Mašková "> Odstraňte jedy ze zdravotnických pomůcek, vybízí mezinárodní studie - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/odstrante-jedy-ze-zdravotnickych-pomucek-vybizi-mezinarodni-studie
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Arnika - Program Toxické látky a odpady: Odstraňte jedy ze zdravotnických pomůcek, vybízí mezinárodní studie

Zdravotnické pomůcky z PVC, které hojně používá i české zdravotnictví, obsahují velmi jedovaté látky – ftaláty 1). Ty poškozují imunitní a hormonální systém člověka. Dokazuje to dnes zveřejněná studie „Synergické působení ftalátů na člověka“ (Aggregate Exposures to Phthalates in Humans), kterou vydala mezinárodní síť Health Care Without Harm 2) - jejím členem je i české sdružení ARNIKA.

Nejvíce jsou ftaláty v nemocnicích ohroženy novorozenci a děti, které přijímají největší koncentrace vzhledem ke své tělesné váze, a pacienti, kteří jsou dlouhodobě hospitalizováni a přicházejí do přímého kontaktu s PVC výrobky (např. při dialýze). Do lidského organismu se dostávají ftaláty především ze zdravotnického materiálu vyrobeného z měkčeného PVC - například vaky na nitrožilní výživu, peritoneální dialýza či různé hadičky a sondy používané mj. na jednotkách intenzivní péče pro novorozence.

Studie shrnuje dosud známé informace o vlivu ftalátů na lidské zdraví a zveřejňuje přehled jejich možných zdrojů. Hlavní část studie je zaměřena na zdravotnický materiál z PVC, ale neopomíjí ani další použití tohoto plastu (např. v kosmetice, stavebnictví či průmyslu). Publikovaná studie je průlomovou i pro to, že zkoumá kumulovaný příjem ftalátů, zatímco doposud se „bezpečné množství“ stanovovalo pro každý zdroj ftalátu samostatně.

„U ftalátů neexistuje žádné bezpečné množství, protože se váží na tuky a hromadí se v organismu. Jsou rizikovým faktorem v jakémkoliv množství i proto, že každý jedinec na ně může reagovat jinak citlivě,“ uvedla Lenka Mašková z ARNIKY, vedoucí kampaně Zdravotnictví bez PVC.

Evropská unie nyní zvažuje, jak omezit použití a únik ftalátů do životního prostředí, ale chemický průmysl se všemožně snaží tyto aktivity zpozdit či zcela zablokovat. Vypadá to, jakoby se výrobci PVC snažili pouze o své zisky, i když deklarují svou starost o zdraví lidí a životní prostředí. Diskusi o nebezpečnosti PVC pro životní prostředí se již v zárodku snažila utlumit Spolana Neratovice. Kritiky PVC zastrašovala mj. trestním oznámením.

„Na základě jednoduchého principu předběžné opatrnosti, zvláště s informacemi, které o působení ftalátů a PVC již máme, bychom měli vyvodit logický závěr – udělat vše pro omezení jejich používání a nahradit zdravotnický materiál z PVC bezpečnějšími alternativami“, říká Dr. Vyvyan Howard, dětský patolog z Anglie, konzultant Health Care Without Harm.

Studii „Aggregate Exposures to Phthalates in Humans“ v anglickém originále lze získat na internetových stránkách <A href="www.noharm.org">Health Care Without Harm</A> nebo na stránkách kampaně <A href="http://pvc.arnika.org">Zdravotnictví bez PVC</A>, kde jsou uvedeny v češtině i další materiály k tomuto tématu.

1) Zdravotní rizika spojená s ftaláty
Nejrozšířenějším z této skupiny přísad do PVC je ftalát DEHP (di-2-ethylhexyl-ftalát). Ten působí jako jedovatá látka na reprodukční funkce a na vývoj organismu jako takový. Studie na zvířatech prokázaly, že DEHP je zvláště škodlivý pro vývoj plodu. Vlivy na rozmnožovací systém zahrnují u mužských jedinců změny na varlatech, omezenou plodnost, změny v produkci spermatu, u žen poruchy funkce vaječníků a zvýšenou produkci hormonů. S působením DEHP souvisí také obtíže dýchacího ústrojí a změny funkce ledvin a jater.
Působení látky na novorozeneckých jednotkách intenzivní péče je na úrovni nebo přesahuje hodnoty, které mohou mít podle studií na zvířatech zdravotní následky.
Nejvíce jsou ohroženy děti (které přijímají největší koncentrace vzhledem ke své tělesné váze), těhotné ženy (a jejich zatím nenarozené děti) a starší lidé (u nichž je nebezpečí zvýšeno nakumulovanými toxickými látkami za celý život). V ohrožení jsou také lidé dlouhodobě hospitalizovaní.


2) Health Care Without Harm
je koalicí více než 350 organizací z celého světa, které se snaží o to, aby zdravotní péče byla v souladu s trvale udržitelným způsobem života. Mezi členy HCWH patří pracovníci ve zdravotnictví, lékařská zařízení, doktoři, environmentální organizace a další. Patří k nim namátkou mezinárodní organizace Doktoři pro životní prostředí, Americká asociace lékařských sester, Asociace švýcarských nemocnic. Více informací lze získat na adrese www.noharm.org

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist