Nikola Orlitová "> Olomoučtí archeologové sbírali zkušenosti v Evropě: Erasmus+ přinesl nové cesty k prezentaci historie veřejnosti - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/olomoucti-archeologove-sbirali-zkusenosti-v-evrope-erasmus-prinesl-nove-cesty-k-prezentaci-historie-verejnosti
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Archeologické centrum Olomouc: Olomoučtí archeologové sbírali zkušenosti v Evropě: Erasmus+ přinesl nové cesty k prezentaci historie veřejnosti

4. června 2025 | Archeologické centrum Olomouc
Autor: Nikola Orlitová, tel: +420 778 466 470

Archeologické centrum Olomouc se stalo aktivním účastníkem evropského vzdělávacího programu Erasmus+. V rámci programu odborníci absolvovali tři stáže v Polsku a Dánsku, uskutečnili jednu přípravnou návštěvu a zároveň hostili zahraniční specialistky z partnerského muzea v Poznani. Koncem května proběhne poslední stínovací pobyt, tentokrát v německých Drážďanech. Projekt významně přispívá k rozvoji mezinárodní spolupráce v oblasti archeologie a kulturního vzdělávání.

„Naší snahou bylo propojit vědecké poznatky z archeologických výzkumů s moderními formami edukace. Erasmus+ nám umožnil vidět, jak se s tímto úkolem vyrovnávají kolegové v zahraničí,“ uvedla archeoložka Vendula Vránová, koordinátorka projektu za Archeologické centrum Olomouc.

Inspirace z Poznaně: Moderní muzeum a mezinárodní dialog

V únoru a březnu letošního roku se sedm odborníků z Archeologického centra Olomouc zúčastnilo dvou stáží v Muzeu Archeologiczne w Poznaniu – instituci s historií sahající do první poloviny 19. století. Programu se zúčastnili archeologové, technický specialista a vedoucí konzervátorské laboratoře.

Odborné týmy se zaměřily na pozorování vzdělávacích aktivit pro dospělé, navštívily expozice a externí výstavní prostor „Rezerwat Archeologiczny Genius Loci“. Zde byly představeny moderní rekonstrukce archeologických nálezů určené široké veřejnosti. Účastníci měli rovněž možnost nahlédnout do laboratorního zázemí muzea, diskutovali s mentory o popularizaci archeologie a sdíleli metody edukace v mezinárodním kontextu. „Velkým přínosem bylo poznání, jak se v Polsku pracuje s veřejností – zejména s dospělými návštěvníky, kteří tvoří důležitou, ale často opomíjenou cílovou skupinu,“ doplnila Vránová.

Součástí programu byly návštěvy dalších významných kulturních institucí, například Muzea Uzbrojenia, Muzea Historii Miasta Poznania a Národního muzea. V březnu archeolog Arkadiusz Tajer prezentoval činnost Archeologického centra Olomouc a metody prezentace výsledků archeologických výzkumů veřejnosti v České republice.

Dánsko: Živá historie a environmentální edukace

V dubnu se tříčlenný tým odborníků z ACO vydal na stáž do Sagnlandet Lejre – renomovaného dánského archeoskanzenu. Odborníci sledovali historicky přesné rekonstrukce osad, účastnili se workshopů, diskutovali o edukačních metodách a stínovali práci vývojového týmu vedeného Charlotte Hjorth Frantzdatter. Součástí týmu byl také ředitel Archeologického centra Jaroslav Peška.
Vedle analýzy návštěvnických preferencí se odborníci zaměřili na možnosti využití environmentálních dat z archeologických výzkumů při rekonstrukci minulého životního prostředí a na jejich význam pro evropskou kulturní identitu. Výsledkem byly konkrétní podněty pro vlastní edukační aktivity Archeologického centra.

„Možnost sledovat propojení archeologie s environmentálními tématy, a navíc v přímém kontaktu s veřejností, nám otevřela nové obzory v tom, jak zprostředkovat minulost dnešní společnosti,“ uvedla Nikola Orlitová, tisková mluvčí ACO.

Zkušenosti z Polska: Výměna nápadů i inspirace pro vzdělávání

Na přelomu dubna a května dorazily do Olomouce dvě odbornice z Muzea Archeologicznego w Poznaniu – Agnieszka Mączyńska a Olga Adamczyk. Do České republiky přijely jako hostující expertky v rámci programu Erasmus+, aby sdílely své zkušenosti s kolegy z Archeologického centra Olomouc. Během několika dnů se účastnily konzultací, zapojily se do odborných diskusí a předávaly osvědčené přístupy k edukaci i práci s veřejností. Archeolog Jakub Vrána je provedl odbornými pracovišti centra, společně pak navštívili také Vlastivědné muzeum, Vědeckou knihovnu a Arcidiecézní muzeum. Během programu proběhla také diskuse o možnostech společných vzdělávacích projektů.

Drážďany a nové obzory

Na konci května navštíví tři archeologové z ACO poslední partnerskou instituci – Landesamt für Archäologie v Drážďanech. Pod vedením doktora Haralda Stäubla se zaměří na další aspekty popularizace archeologického dědictví. Tato návštěva uzavře první fázi projektu, která končí v srpnu letošního roku.

Erasmus+ pokračuje: Podpora pro druhou fázi

Na základě výsledků a plánovaných aktivit získalo Archeologické centrum Olomouc v květnu schválení podpory pro druhou fázi projektu s finanční podporou ve výši 28 050 eur. Pokračující mezinárodní spolupráce tak umožní další rozvoj přístupů k veřejnosti a posílení evropského přesahu vzdělávacích programů.

Nikola Orlitová, tel: 420 778 466 470
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist