Jan Vobořil "> On-line veřejnost nesouhlasí s automatickým pročesáváním komunikace - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/on-line-verejnost-nesouhlasi-s-automatickym-procesavanim-komunikace
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Iuridicum Remedium, z. s.: On-line veřejnost nesouhlasí s automatickým pročesáváním komunikace

28. dubna 2021 | Iuridicum Remedium, z. s.
Autor: Jan Vobořil, tel: 728937902
V rámci zamezení šíření dětské pornografie se na půdě Evropské unie projednává legislativa, která by v prvním kroku umožnila a následně i přikázala automatické prohledávání on-line komunikace: e-mailů, chatů, i dalších komunikačních aplikací. Co si tom myslí samotná on-line veřejnost, to na popud poslance Evropského parlamentu Patricka Breyera zjišťovala mezinárodní firma YouGov na vzorku více než 10 000 lidí: v průzkumném vzorku přitom nechyběli ani lidé z Česka.

Podle výsledků, které Patrick Breyer zveřejnil, by s podobným návrhem v Česku nesouhlasilo 84 procent populace, což je dle výzkumu jedno z nevyšších čísel v Evropě. Snahy Evropské komise o to, aby umělá inteligence analyzovala komunikaci v e-mailu či v různých chatovacích aplikacích považuje za nebezpečnou i výkonný ředitel digitálně-právní organizace IuRe, která se dlouhodobě zabývá ochranou soukromí a digitálními právy, Jan Vobořil:

"Argumentace Komise je předně do značné míry založena na tom, že čtení našich zpráv umělou inteligencí je menší zásah do soukromí, než například odposlechy, k nimž dnes potřebujete soudní povolení. Opak je ale pravdou: vzhledem k mnohem efektivnější práci takových sledovacích nástrojů co do objemu, ale i s ohledem na nižší přesnost takového sledování a tím vyšší míru falešných obvinění, které takové sledování vyprodukuje. Dalším zásadním problémem je to, že opatření by se mělo vztahovat na veškerou komunikaci bez ohledu na jakékoli podezření - jako takové tak ale tím pádem toto opatření odporuje třeba judikatuře Soudního dvora Evropské unie, který plošné sledování komunikace zakázal v několika rozsudcích týkajících se sledování metadat o elektronické komunikaci. V neposlední řadě pak samotná existence nástrojů k prohlížení obsahu této zpravidla šifrované komunikace je otevíráním dveří organizovanému zločinu k využití těchto zadních vrátek."

Evropský poslanec Patrick Breyer pak akcentuje ta data z výzkumu, která se týkají mladých lidí: právě ti si totiž "lechtivé fotky" často sami vyměňují a rozhodně nestojí o to, aby je kdokoliv zkoumal. Ve výzkumu jich odmítlo nevybíravé prohledávání 73% ve věkové skupině 18-24 let.

K otázkám narušování důvěrnosti elektronické komunikace, ať už plošným sledováním metadat nebo právě snahám o vytváření různých zadních vrátek k obsahu, chystá digitálně-právní organizace IuRe dvě on-line panelové diskuze: uskuteční se 19. května.
Jan Vobořil, tel: 728937902
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist