Miroslav Šuta "> Ostravské Radvanice už dvojnásobně překročily celoroční „smogovou kvótu“ Mají i vyšší výskyt astmatu, alergické rýmy a ekzému u dětí než jinde v Ostravě - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/ostravske-radvanice-uz-dvojnasobne-prekrocily-celorocni-smogovou-kvotu-maji-i-vyssi-vyskyt-astmatu-alergicke-rymy-a-ekzemu
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Centrum pro životní prostředí a zdraví: Ostravské Radvanice už dvojnásobně překročily celoroční „smogovou kvótu“ Mají i vyšší výskyt astmatu, alergické rýmy a ekzému u dětí než jinde v Ostravě

2. května 2013 | Centrum pro životní prostředí a zdraví
Autor: Miroslav Šuta, tel: 608 775 754
Zamoření vzduchu v Ostravě Radvanicích na konci dubna dosáhlo dvojnásobku počtu dní, po které smí být během roku legálně překročen limit pro polétavý prach (PM10). Ostravské Radvanice sousedící s hutním kombinátem ArcelorMittal jsou kromě vysokého znečištění prachem proslulé také extrémním překračováním limitů pro rakovinotvorný benzo-a-pyrenem. Nedávná studie vědců z Ústavu experimentální medicíny Akademie věd také prokázala, že děti v této části Ostravy mají několikanásobně vyšší výskyt astmatu, alergické rýmy a ekzému v porovnání s dětmi z jiných částí Ostravy.

„Překročit denní limit pro znečištění prachem je povoleno 35 dnů během roku (2). Podle údajů ČHMÚ monitorovací stanice Ostrava-Radvanice překročila limit 70-krát už 29. dubna,“ uvedl MUDr. Miroslav Šuta z Centra pro životní prostředí a zdraví (3) a dodal: „Obyvatelé Radvanic dýchají ovzduší zamořené škodlivinami natolik, že překračuje nejen doporučení Světové zdravotnické organizace, ale i platné limity stanovené směrnicí pro kvalitu ovzduší. Česká republika požádala Evropskou komisi o výjimku pro překračování hodnoty pro znečištění prachem, ale její platnost vypršela v červnu 2011. Česku proto hrozí citelná sankce.“ (4).

Jako polétavý prach se obvykle označují částice s průměrem menším než 10 μm (PM10). Krátkodobé vdechování prachu zvyšuje počet zánětlivých onemocnění plic, působí negativně na srdečně-cévní systém, vede ke zvýšení počtu hospitalizací a k vyšší úmrtnosti. Dlouhodobé působení prachu zhoršuje plicní funkce u dětí i dospělých, zvyšuje počet chronických obstrukčních onemocnění plic a snižuje délky dožití hlavně v důsledku úmrtí na srdečně-cévní a plicní onemocnění.

Benzo-a-pyren je rakovinotvorný polyaromatický uhlovodík, který se do ovzduší uvolňuje jako výsledek nedokonalého spalování. „Roční limitní hodnota pro benzo-a-pyren činí 1 ng/m3, ale v Ostravě jsou měřeny hodnoty mnohonásobně vyšší. V roce 2011 byl v Radvanicích limit překročen více než 10x, což byla v Česku bezkonkurenčně nejvyšší hodnota,“ uvedl Šuta.

„Podle zprávy Státního zdravotního ústavu má znečištění ovzduší prachem v České republice za rok 2011 na svědomí přes 6 400 předčasně zemřelých lidí a 2 tisíce nemocných, kteří museli být hospitalizováni pro akutní srdeční nebo dýchací obtíže (5),“ uvedl MUDr. Šuta a dodal: „Poslední studie zdravotního stavu dětí v Ostravě prokázala, že děti narozené a bydlící po 6 let v oblasti Ostrava východ (Radvanice, Bartovice, Slezská Ostrava) měly třikrát vyšší výskyt lékařem diagnostikovaného průduškového astmatu a nejméně dvakrát vyšší výskyt atopického ekzému a alergické rýmy než děti narozené a žijící ve zbytku Ostravy.(1) Silně znečištěné ovzduší v regionu prokazatelně poškozuje zdraví lidí a zkracuje životy místních obyvatel. Oficiální statistiky ukazují, že obyvatelé regionu se stále dožívají o několik let méně než v jiných regionech České republiky.“

Poznámky pro editory:
(1) Miroslav Dostál, Anna Pastorková, Vlasta Švecová, Radim J. Šrám: Studie zdravotního stavu dětí v Ostravě 2001–2009, Alergie 1/2013.

(2) Doba 35 dní s překročeným limitem vychází ze Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2008/50/ES ze dne 21. května 2008 o kvalitě vnějšího ovzduší a čistším ovzduší pro Evropu a je závazná i pro ČR.

(3) Centrum pro životní prostředí a zdraví (CpŽPZ) je občanské sdružení založené koncem roku 2009 s cílem expertní, poradenskou a informační činností přispívat k ochraně životního prostředí a veřejného zdraví. V současnosti se věnuje zejména tématu nebezpečných chemických látek a znečištění ovzduší.

(4) Rozhodnutí Komise ze dne 28. 9. 2009 o oznámení České republiky o prodloužení lhůty pro dosažení mezních hodnot pro NO2 a zproštění povinnosti tyto mezní hodnoty uplatňovat pro PM10

(5) Systém monitorování zdravotního stavu obyvatelstva ČR ve vztahu k životnímu prostředí, Subsystém I. - Zdravotní důsledky a rizika znečištění ovzduší, Odborná zpráva za rok 2011, Státní zdravotní ústav, Praha 2012
Miroslav Šuta, tel: 608 775 754

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist