Jan Vobořil "> Otevřený dopis k novele autorského zákona zavádějící povinnost filtrování obsahu - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/otevreny-dopis-k-novele-autorskeho-zakona-zavadejici-povinnost-filtrovani-obsahu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Iuridicum Remedium, z. s.: Otevřený dopis k novele autorského zákona zavádějící povinnost filtrování obsahu

20. prosince 2021 | Iuridicum Remedium, z. s.
Autor: Jan Vobořil, tel: 728937902
Posíláme otevřený dopis novému ministru kultury s výzvou k přepracování novely autorského zákona zavádějící povinnost filtrování obsahu nahrávaného na internet.

Digitálně-právní organizace Iuridicum Remedium a Za bezpečný a svobodný internet v pátek vyzvaly v otevřeném dopise nového ministra kultury Martina Baxu k tomu, aby stáhl z legislativního procesu a dal k přepracování novelu autorského zákona, která implementuje autorskoprávní směrnici. Zejména jde o implementaci čl. 17 směrnice, který zavádí povinnost některých poskytovatelů internetových služeb prohlížet a filtrovat nahrávaný obsah.

Důvodem kritiky je zejména vágnost navrhované právní úpravy a celá řada jejích nedostatků, které mohou mít například negativní dopad na ochranu osobních údajů uživatelů internetu či mohou vést k ohrožení legálních způsobů užívání autorských děl, jako je třeba parodie či memy. Problémem je i nezohlednění zkušeností z implementačního procesu v ostatních státech EU, včetně doporučení Evropské komise, které se implementaci čl. 17 směrnice obsáhle věnují.

V dopise oba spolky žádají ministra, aby vzal zpět novelu z legislativního procesu v Poslanecké sněmovně a aby tato novela byla přepracována.

Obsáhlejší připomínky k české transpozici a celý otevřený dopis jsou k dispozici zde: https://digitalnisvobody.cz/blog/2021/12/20/tz-otevreny-dopis-k-novele-autorskeho-zakona-zavadejici-povinnost-filtrovani-obsahu/
Jan Vobořil, tel: 728937902
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist