https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/ovcin-a-plaveni-nejuspesnejsi
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Správa NP Šumava: Ovčín a plavení nejúspěšnější

18. července 2007 | Správa NP Šumava
Cyklus programů pro veřejnost nazvaný „Tvořivá dílna – z ovčína“ vyhodnotila správa NP a CHKOŠ spolu s ukázkami plavení dřeva jako nejúspěšnější z dosud uskutečněných programů z nabídky správy pro letošní sezónu. Tvořivé dílny probíhaly 21.6., 11.7. a 18.7. na Informačním středisku NP a CHKO Šumava v Kašperských Horách. „Hodnotili jsme především počet spokojených návštěvníků, kterých bylo v průměru sto na každé akci,“ řekl vedoucí oddělení informační a strážní služby Lubomír Janošík. Autorkami tvořivé dílny jsou pracovnice Střediska ekologické výchovy NP a CHKO Šumava v Kašperských Horách.

V rámci uvedeného cyklu se návštěvníci dozvěděli, jak se získává, upravuje a zpracovává ovčí rouno. Vyzkoušeli si plstění, kramplování (česání), spřádání vlny na kolovrátku a tkaní na tkalcovském stavu. Zúčastnili se děti i dospělí, turisté i místní obyvatelé. Kromě zážitků si s sebou každý odnesl i vlastnoručně vyrobený vlněný předmět. Cyklus bude vrcholit Ovčím jarmarkem 11. 8. na Rokytě a ukončen 4.9. tzv. Dnem s kolovrátkem opět v Kašperských Horách.

„Velký ohlas na tyto programy přičítáme zájmu lidí dozvědět se co nejvíce o životě našich předků, který byl daleko více v souznění s přírodou.
K věcem, které si lidé sami vyrobili, měli hlubší vztah a vážili si jich.
Jde nám právě o oživení starých řemesel a tradic rukodělné výroby,“ komentuje vysoký počet návštěvníků Lavičková.

„Do budoucna chceme koncepci programů pro veřejnost poněkud změnit,“ říká vedoucí oddělení environmentální výchovy Vladimír Vlk. „Půjde především o redukci počtu programů, které se neosvědčily a které nemají potřebný efekt a nejsou příliš vyhledávány. Chceme zavést stěžejní programy, které získají určitou tradici na vybraných informačních bodech díky zajímavému a atraktivnímu tématu. Pro Správu NP a CHKOŠ je to výzva ke zlepšení nabídky pro širokou veřejnost a snaha zařazovat do programů více interaktivních činností. Každý informační bod bude mít tak diferencovanou nabídku programů. V Kašperských Horách by to mohl být právě návrat ke starým řemeslům a šance pro návštěvníky, zkusit si tradiční výrobu na vlastní kůži, vlastníma rukama. Chtěli bychom, aby tu vznikl „prezentační ekopavilon“ se samoobslužnou expozicí, včetně příkladů a s ukázkami alternativních zdrojů energie. Ale konkrétně nechci nic předjímat, dokud naše záměry nebudou dobře propracovány a konečně i odsouhlaseny,“ vysvětluje Vladimír Vlk.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist