https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/park-na-pamatku-obyvatel-valle-di-ledro-v-pribrami
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Josef Hovorka organizátor: Park na památku obyvatel Valle di Ledro v Příbrami

6. června 2018 | Josef Hovorka organizátor
Autor: Josef Hovorka, tel: 775921675
V rámci projektu participativního rozpočtu města Příbram mohou hlasovat obyvatelé o různých projektech. V části Příbram - Brod připravili park, který připomene návštěvníkům osud obyvatel Valle di Ledro, kteří byli během 1. světové války vyhnání ze svých domovů do Čech.
„Ve spolupráci s panem Gulianem Pellegrinim z italského Valle di Ledro bychom ve městě Příbram rádi realizovali tento společný česko-italský park. Park bude určen všem, kdo mají rádi Čechy, Itálii a všechno co tyto země spojuje. Zároveň přinese pohled na životy lidí 100 let od konce 1. světové války i na to co téměř čtyři roky strávené v Čechách obě země obohatilo,“ říká Josef Hovorka koordinátor projektu.
Právě obyvatelé z Ledra mají k Příbrami i po neskutečných 100 letech srdečný vztah a místní sbor dokáže zazpívat i českou státní hymnu 'Kde domov můj'. Přímo ve Valle di Ledro si můžete pochutnat na lívancích nebo ovocných knedlících. Park bude takovou malou jízdenkou nejen do Itálie, ale i do lidského srdce, které tehdy obyvatelé Čech otevřeli cizímu národu.
V parku si přijdou na své nejen děti, ale i dospělí. Pomocníkem a průvodcem bude Cesare, malý pejsek, který ukáže návštěvníkům současnost i minulost Příbrami a italského Valle di Ledro. Tento pejsek z Ledra představí rostliny, tradice, zvyky, ekologii, přírodu v obou zemích a jednotlivé prvky v parku. Zároveň bude možné pomocí QR-kódů si načíst další zajímavý obsah nebo videa. Park bude obsahovat také informace o všech partnerských městech a obcích, jejichž osud se spojil během 1. světové války.

Součástí parku ve Brodě bude zároveň rozšíření zeleně, nové hrací prvky, relaxační lavička, selfie point, malé Dolomity nebo představení české a italské kuchyně.

„A jelikož se tehdy po příchodu do Čech musely oba národy potýkat s češtinou a italštinou, připravili jsme po dobu hlasování (2. - 22. června) i malý online kurz, kde si bude moci každý procvičit základní fráze v obou jazycích,“ doplnil Josef Hovorka.

Nejdůležitější je hlasovat pro tento projekt, jedině tak, se podaří park realizovat. Hlasovat lze zdarma a anonymně přímo ze stránek města Příbram spolecne.pribram.eu nebo přes facebook FanParkVallediLedroPribram.

Video k parku: https://www.youtube.com/watch?v=hjFaej8_Ilc
Hlasování: https://vote.d21.me/cs/info/4kzUsp9GJN
Facebook parku: https://www.facebook.com/FanParkVallediLedroPribram
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist