Petr Jelínek "> Paseka poškodila národní přírodní rezervaci na jihu Moravy - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/paseka-poskodila-narodni-prirodni-rezervaci-na-jihu-moravy
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hnutí Duha: Paseka poškodila národní přírodní rezervaci na jihu Moravy

3. září 2007 | Hnutí Duha
Autor: Petr Jelínek, tel: 736 733 387
Přísně chráněnou přírodní rezervaci u Pouzdřan jižně od Brna poškodil nepromyšlený zásah státních Lesů ČR. V místech, kam nesmí vkročit turista, vzniklo několik rozsáhlých pasek.

Lesní rezervace přitom patří do evropské soustavy ochrany přírody Natura 2000. Proti těžbě se vyslovila řada odborníků přírodovědecké i lesnické obce. Správa CHKO Pálava podala podnět na Českou inspekci životního prostředí (ČIŽP), která by měla v nejbližší době přijít s rozhodnutím, byl-li porušen zákon na ochranu přírody. Stížnosti na kontroverzní hospodaření lesního závodu Židlochovice už ČIŽP řeší také v kauze lužních lesů nad soutokem Moravy a Dyje; trestní oznámení na tento lesní závod nedávno podala i obec Dobré Pole na Břeclavsku.

Národní přírodní rezervace Pouzdřanská step – Kolby patří mezi nejvzácnější části moravské krajiny. Kromě známé Pouzdřanské stepi s kosatci, hlaváčky a konikleci chrání rezervace lesní porosty s teplomilnými druhy dřevin a bylin. Domov zde mají i stovky druhů živočichů. Na světlé dubové porosty je vázán například známý roháč obecný, největší český brouk. Celá rezervace hostí asi desetinu druhů rostlin České republiky. Roste zde lilie zlatohlavá a další chráněné rostliny, třeba třemdava bílá či světlinový druh kosatec různobarvý. Vzácné jsou i dřeviny Kolb, najdeme tu jeřáb břek, dřín, klokoč zpeřený nebo dub šípák.

A právě tady, uprostřed národní přírodní rezervace, vznikla rozsáhlá paseka. A na jejím okraji další. Pokáceny byly i stromy značící hranici rezervace. Jednorázové vykácení rozlehlých ploch v rezervaci zcela narušilo lesní prostředí. Lesníci sice pomohli semenáčkům dubu, zahubili však desítky druhů rostlin, které vegetují ve stínu a polostínu lesa. Paseka je nepříznivá také pro vzácné druhy motýlů a brouků, které potřebují polostín. Rezervace má sloužit k zajištění existence ohrožených druhů, nikoli k pěstování jediné dřeviny - dubu. Namísto původních lesních bylin paseku porůstá nebezpečně se šířící netýkavka, původem z Asie.

Aby bylo přírodní bohatství rezervace zachováno, území potřebuje odstupňovanou péči: pravidelné kosení na stepích, které prospívá stepním druhům, občasné kosení na lesostepích, jemné lesní hospodaření v dubohabřinách i alespoň nevelké jádrové území bez zásahů. Takto si také správu národní přírodní rezervace Pouzdřanská step – Kolby přestavují lesničtí odborníci z Ústavu lesnické botaniky Mendelovy univerzity v Brně pod vedením docenta Antonína Bučka, kteří právě zpracovávají nový plán péče o rezervaci. S holosečemi ani takzvanými velkoplošnými clonnými sečemi – tedy s plošným kácením lesa – zde nepočítají.

Lukáš Čížek z Entomologického ústavu Akademie věd ČR v Českých Budějovicích k těžbě řekl:

„Obyčejný návštěvník v rezervaci nesmí sejít z cesty ani utrhnout květinu, přitom lesní závod se tu chová málem jako na plantáži. Ale není cílem lesníky z lesa Kolby vyhnat. Otázka totiž nestojí zda, ale jak hospodařit. Podobně jako kosení zachovává druhové bohatství květnatých luk, šetrné lesní hospodaření je nezbytné pro mnoho světlomilných lesních rostlin a živočichů. Jenže chemizace a mechanizace proměnila lesnictví, podobně jako proměnila zemědělství. V posledních 50ti letech vyhynula nebo silně ustoupila většina světlinových druhů našich motýlů i brouků, další přežívají na posledních lokalitách. Katastrofální úbytek těchto druhů ukazuje, že současné lesní hospodaření přírodě neprospívá, a že význam šetrného lesního hospodaření podcenila i ochrana přírody. Rozsáhlé paseky problém světlinových druhů rozhodně neřeší, naopak.“

Vladan Riedl z CHKO Pálava, která na správu rezervace dohlíží, řekl:

„Správa CHKO Pálava podala podnět na ČIŽP z toho důvodu, že zásah Lesů České republiky, při němž vznikly rozsáhlé paseky v národní přírodní rezervaci, není uveden v současném plánu péče. Nebude uveden ani v následujícím plánu péče, který se v současnosti připravuje na dalších 10 let. Důležité je v porostech, kde probíhá obnova, ponechávat výstavky starých stromů. Výstavky jsou nezbytné pro rozvoj všech složek ekosystému lesa. Doufejme, že dojde ke kompromisu, kdy lesní hospodaření bude přizpůsobeno k podpoře biologické různorodosti."

Petr Jelínek z Ústavu lesnické botaniky a člen Hnutí DUHA Brno doplnil:

„Přírodní rezervace potřebuje péči, ale zcela jinou, než předvedli kolegové z Lesního závodu Židlochovice. Území lesa je neobyčejně cenné právě pro výskyt světlomilných lesních druhů rostlin a živočichů, které se adaptovaly na tradiční pařeziny a nepravidelnou pastvu. Chceme-li vzácné ekosystémy zachovat, nesmíme dělat paseky, které vzácným druhům i lesu škodí. Příklad podniku Městské lesy Moravský Krumlov ukazuje, jak takové citlivé hospodaření může vypadat. Netěží zde holosečemi, ale vybírají z lesa jednotlivé stromy či skupiny stromů. Vzniká tak různověký, biologicky hodnotný les. Vydělá nejen příroda, ale spokojen může být i majitel lesa.“

Kontakt:

Petr Jelínek, Hnutí DUHA Brno, telefon 736 733 387



Další kontakty k tématu:

Mgr. Lukáš Čížek, Ph.D., lesní hospodaření a biodiverzita, Entomologický ústav BC AV ČR,
e-mail: cizek@entu.cas.cz, tel: +420 608 562 628

RNDr. Jiří Matuška, CHKO Pálava, vedoucí
e-mail: jiri.matuska@nature.cz, tel. 519 510 585

Ing. Vladan Riedl, CHKO Pálava, lesník
e-mail: vladan.riedl@nature.cz, tel. 519 510 585

Doc. Ing. Antonín Buček, CSc., lesník, Ústav lesnické botaniky Mendelova zemědělská a lesnická univerzita, e-mail bucek@mendelu.cz, tel. 545 134 044

Ing. Martin Svátek, lesník, Ústav lesnické botaniky, Mendelova zemědělská a lesnická univerzita
e-mail bucek@mendelu.cz, tel. 545 134 058

Ing. Dušan Utínek, PhD. – lesník, odborník na šetrné lesní hospodaření, dříve Městské lesy Moravský Krumlov s.r.o., tel.: 267 122 871, dusan.utinek@centrum.cz

Ing. Oldřich SapoušekCSc., Oblastní inspektorát Brno, Česká inspekce životního prostředí, , ředitel
e-mail: sapousek@bn.cizp.cz, tel. 545 216 768; 545 545 101

ing Vítězslav Polách, Oblastní inspektorát Brno, Česká inspekce životního prostředí, vedoucí oddělení ochrany přírody
e-mail: polach@bn.cizp.cz , tel. 545 545 170

ing. Tomáš Blaha, Lesní závod Židlochovice, ředitel
e-mail: blaha.lz4@lesycr.cz, tel. 547 425 211; 724 523 046



Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist