Marek Jehlička "> Po spuštění spalovny se zdvojnásobily koncentrace dioxinů v ovzduší Liberce - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/po-spusteni-spalovny-se-zdvojnasobily-koncentrace-dioxinu-v-ovzdusi-liberce
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Arnika: Po spuštění spalovny se zdvojnásobily koncentrace dioxinů v ovzduší Liberce

25. října 2002 | Arnika
Autor: Marek Jehlička, tel: 606 – 727 942
Více než dvojnásobně vzrostly koncentrace toxických dioxinů v ovzduší Liberce poté, co ve městě společnost Termizo spustila provoz spalovny komunálních odpadů (1). Dokládají to výsledky výzkumu, které zatím byly publikovány jen ve vědeckých kruzích.

"Podíváme-li se na zjištěná data objektivně, Liberec na tom s dioxiny nebyl špatně. Ale po roce 1999 se situace významně zhoršila. Došlo k tomu poté, co spalovna komunálních odpadů zahájila svůj zkušební provoz," řekl k tomu RNDr. Jindřich Petrlík, vedoucí kampaně Budoucnost bez jedů ze sdružení Arnika.

Náhlé zvýšení koncentrací dioxinů v ovzduší je dobře patrné z grafu, který zpracoval RECETOX – TOCOEN z dat Okresní hygienické stanice ve Frýdku-Místku.

Na zvýšené množství dioxinů v ovzduší obvykle navazuje kontaminace potravinového řetězce těmito látkami. Arnika na to upozornila již v souvislosti s rozborem pstruha chyceného v Nise v Liberci a s rozbory půdy z Liberce - Rochlic (viz kopie tisk. zprávy ze dne 18. 4. 2002). Dioxiny jsou stejně jako PCB či hexachlorbenzen nebezpečné již ve stopových koncentracích. Způsobují poškození imunitního a hormonálního systému, některé z těchto látek jsou rakovinotvorné. Člověk jich většinu přijme potravinami, do nichž se z 80 % dostávají z ovzduší. Vznikají například jako nechtěný vedlejší produkt v chemických procesech, kde se používá chlór nebo spalováním chlorovaných látek (při spalování odpadů nebo v hutnictví).

V porovnání s jinými českými městy na tom není Liberec nejhůř v zimním období, zato v koncentracích naměřených v létě předčí ostatní města České republiky. Dokládají to grafy zpracované z měření zveřejněných ve studii (2), kterou zadalo Ministerstvo životního prostředí ČR.

Dioxiny jsou kontaminovány i popílek a struska, jejichž směs chce společnost Termizo prodávat jako stavební materiál. "Chce-li Česká republika dostát ratifikaci Stockholmské úmluvy o perzistentních organických látek (3), měla by uvažovat o eliminaci všech zdrojů dioxinů a spalovna v Liberci zjevně patří k těm nejvýznamnějším přispěvatelům znečištění dioxiny. Místo spaloven a skládek odpadů je proto lepší do budoucna dát přednost recyklaci odpadů. To je aktuální hlavně v souvislosti s přípravami Plánu odpadového hospodářství ČR, který má počátkem roku 2003 schválit vláda," shrnuje význam zjištění dopadu spalovny na životní prostředí Petrlík.


Poznámky a doplndění:

(1) Je patrné, že koncentrace dioxinů v libereckém ovzduší se až do června roku 1998 pohybovaly pod hranicí 40 fgTEQ/m3, zatímco v měřeních za roky 2000 - 2001 dosahují hodnot 80 - 110 fgTEQ/m3. Mnohonásobně vyšší jsou koncentrace naměřené přímo ve městě ve srovnání s hodnotami naměřenými na Ještědu.

(2) Studie výskytu perzistentních organických látek v ovzduší a jejich depozice na území České republiky, VaV 520/6/99.

(3) Stockholmská úmluva zakazuje používání perzistentních organických látek a nařizuje jejich eliminaci (jde o 8 pesticidů včetně DDT a technické látky, tedy PCB a hexchlorbenezenu a nechtěné vedlejší produkty, například dioixiny). Česká republika úmluvu ratifikovala a nyní připravuje implementační plán. Nová mezinárodní konvence vstoupí v platnost po ratifikaci padesátým státem. Dodnes ji ratifikovalo 22 zemí světa.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist