Tiskové zprávy
Arnika: Počet odpůrců spalovny odpadů v Lysé nad Labem opět vzrostl
"Většina kolemjdoucích reagovala na petici kladně. Někteří lidé si vzali prázdné petiční archy a slíbili, že sami budou pod petici aktivně sbírat podpisy. Našli se samozřejmě i lidé, kteří chtěli, aby provoz spalovny pokračoval," řekl k průběhu podpisové akce Milan Návoj ze sdružení ARNIKA. "Jeden z nich například otevřeně přiznal, že ve spalovně pracoval jeho zeť. Jiný vášnivý obhájce spalovny například nevěděl, jak se měří emise dioxinů. Někteří lidé se báli uvést na petici svoji adresu, ale těch bylo opravdu málo. Většina lidí podepsala petici při cestě na Šporkovy slavnosti anebo za nákupem. Pár lidí přišlo, protože se dočetli o petiční akci v novinách anebo na plakátech," doplnil vedoucí programu Toxické látky a odpady sdružení ARNIKA, RNDr. Jindřich Petrlík.
Občanská sdružení chtějí o petici informovat poslance Zastupitelstva města Lysá nad Labem. Kopie podpisových archů zašlou také ministrovi životního prostředí, Liboru Ambrozkovi a České inspekci životního prostředí. Obě posledně jmenované instituce budou v nejbližších dnech rozhodovat o dalším osudu spalovny v Lysé. Později petici předají také krajským zastupitelům.
Stolek s podpisovými archy v sobotu minula také místostarostka Lysé nad Labem Marcela Chloupková (ČSSD). Řekla, že si myslí, kdyby byla spalovna v pořádku a pálila komunální odpad, že by mohla jet. Hlas Chloupkové byl jedním z jazýčků na vahách, který 17. července 2002 rozhodl, že město zatím neposlalo firmu Rean do konkurzu. Rean totiž městu dluží 17,5 milionu korun. O možnosti poslat firmu do konkurzu bude městské zastupitelstvo opětovně jednat na svém příštím zasedání 4. září 2002.
ARNIKA a Lysin mají vůči spalovně výhrady především kvůli špatnému nakládání s nebezpečnými odpady, možnosti kontaminace podpovrchových vod, špatnému provozování zařízení a toxickým látkám vypouštěným spalovnou do ovzduší. Obyvatele v Lysé nad Labem firma Rean popudila také přezíravým postojem k poskytování informací veřejnosti.