https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/podpisu-smlouvy-o-pristoupeni-k-eu-v-dubnu-roku-2003-v-atenach-nestoji-nic-v-ceste
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Evropská komise, český text ICEU: Podpisu smlouvy o přistoupení k EU v dubnu roku 2003 v Aténách nestojí nic v cestě

Vedoucím činitelům Evropské unie se na bruselském zasedáni Evropské rady ve dnech 24. a 25. října podařilo překonat názorové rozdíly týkající se financování rozšíření EU. Po měsících debat mezi členskými státy – zejména o otázkách přímých plateb zemědělcům v nových členských státech – se jednání bruselského summitu rychle posunulo k jednomyslnému stanovisku k otázce financování a jeho účastnici se dohodli na většině ostatních dosud nedořešených otázek. Většina posledních překážek stojících v cestě rozšíření byla tedy odstraněna.

Dohoda o financování, k níž vedoucí činitelé EU dospěli, se blíží doporučením Evropské komise z 31. ledna letošního roku.
<p>
Přímé platby do zemědělství v nových členských státech budou postupně zaváděny v letech 2004 až 2013. V roce 2004 budou poskytovány ve výši odpovídající 25 % úrovní plateb zemědělcům ve stávajících členských zemích EU, v roce 2005 ve výši 30 %, v roce 2006 ve výši 35 % a v roce 2007 ve výši 40 %. Následně se každým rokem budou zvyšovat o dalších 10 % do té doby, dokud se výše podpory v celé EU nesrovná.
<p>
Dohody o financování zemědělství bylo dosaženo poté, co Francie a Německo přišly těsně před summitem s návrhem výpočtového vzorce, jenž nabízí jistou rovnováhu mezi celkovým cílem rozšíření a budoucností Společné zemědělské politiky EU. Tento vzorec byl vedoucími činiteli všech 15 zemí EU během summitu zpřesněn, takže postupné zavádění plateb bude podle slov závěrů předsednictví "probíhat v rámci finanční stability". Znamená to, že celková výše výdajů a přímých plateb souvisejících s trhem EU se v období 2006 - 2013 nesmí zvyšovat nad úroveň roku 2006 o více než 1 % ročně, i když již EU bude mít o deset členských států více.
<p>
Mezi další prvky financování rozšíření, na nichž se představitelé EU dohodli, patří poskytnutí celkem 23 miliard eur do strukturálních fondů a fondů soudržnosti EU v letech 2004 až 2006 pro nové členské státy (což je o něco méně než 25,5 miliard eur doporučovaných Komisí) a nárok každého nového členského státu na dočasnou rozpočtovou kompenzaci v letech 2004 až 2006 v případě, že by jeho bilance výdajů a příjmů ve vztahu k rozpočtu EU byla horší než v roce 2003.
<p>
Dohoda o financování umožní Evropské unii předložit kandidátským zemím vyjednávací pozice ve všech dosud neuzavřených otázkách již na začátku listopadu, což umožní uzavřít jednání o rozšíření s prvními uchazeči na prosincovém zasedání Evropské rady v Kodani.
<p>
Další závěry bruselského summitu:
<ul>
<li>Kdo je připraven? Kypr, Česká republika, Estonsko, Maďarsko, Lotyšsko, Litva, Malta, Polsko, Slovenská republika a Slovinsko „budou schopny přijmout závazky členství od počátku roku 2004“.
<li>Kdy se rozhodne? EU se zaměří na uzavření vstupních jednání s těmito zeměmi na kodaňském zasedání Evropské rady ve dnech 12. a 13. prosince a podepsání smlouvy o přistoupení v dubnu roku 2003 v Aténách.
<li>Co se bude dít v době od uzavření jednání do nabytí členství? Summit schválil návrhy Komise na zakotvení celé řady pojistek do smlouvy o přistoupení. Tyto pojistky je možno rozdělit do dvou skupin a jejich ustanovení bude moci kdykoliv ve lhůtě do tří let po přistoupení uplatnit kterýkoliv členský stát nebo Komise. Jde o obecné ustanovení chránící ekonomiku, které se může vztahovat na jakýkoli členský stát, tj. stávající patnáctku a nové členské státy, a dvě konkrétní ochranná ustanovení týkající se „fungování vnitřního trhu a politik v oblasti ekonomických aktivit s přeshraničním vlivem a v oblasti justice a vnitřních věcí“. Tato dvě ustanovení se vztahují jen na nové členské státy a řeší situaci, kdy by některý z nich nerealizoval dohodnuté závazky. Mohou být uplatněna ještě před vstupem nových členů na základě kontrolní zprávy Komise, která bude vypracována šest měsíců před vstupem nových zemí, nebo v případě závažných problémů v poslední předvstupní fázi.
<li>Co Kypr? Na toto téma závěry v zásadě nic nového neříkají a jen opakují, že EU dává přednost tomu, aby do EU vstoupil znovusjednocený Kypr na základě komplexního urovnání.
<li>Jak zvládnout přechod? Vedoucí činitelé EU schválili názor ministrů zahraničí zemí EU na metodiku plateb ze strukturálních fondů, výši příspěvků na odstavení jaderných elektráren Ignalina v Litvě a Jaselské Bohunice na Slovensku, na budování institucí a pro severní část Kypru a jejich postoj k některým institucionálním otázkám (např. hlasování v Evropské radě, zastoupení v Evropském parlamentu a rotace předsednictví Rady v přechodném období a po roce 2004).
<li>Co Bulharsko a Rumunsko? Rada zdůraznila „nezvratný charakter“ procesu rozšíření a vyjádřila „svou podporu Bulharsku a Rumunsku v jejich úsilí o dosažení členství v roce 2007“. Rada a Komise byly vyzvány, aby na pomoc těmto zemím při naplňování tohoto cíle připravily na kodaňské zasedání „podrobné postupy včetně harmonogramu a zvýšení předvstupní pomoci“.
<li>Summit schválil poznatky Komise uvedené v nedávné pravidelné hodnotící zprávě, týkající se zlepšené hospodářské výkonnosti Turecka a slaďování jeho právního řádu s acquis, což podle jeho slov „přibližuje zahájení vstupních jednání s Tureckem“, a vyzval Radu, aby pro své kodaňské zasedání včas připravila „prvky k rozhodnutí o další fázi turecké kandidatury“.
<li>Summit stanovil duben 2003 jako termín, kdy by v Aténách na summitu EU mělo dojít k podpisu smlouvy o přistoupení.
</ul>
Závěry předsednictví ze summitu uvádějí: „Historický proces zahájený v roce 1993 v Kodani s cílem překonat rozdělení našeho kontinentu by měl brzy přinést ovoce. Skutečnost, že dosud největší rozšíření unie je nyní na dosah, představuje poctu vizím a úsilí všech kandidátských a členských států.“
<p>
Ve věci Kaliningradu summit potvrdil přístup stanovený ministry zahraničí států EU na zasedání Rady pro všeobecné záležitosti a vnější vztahy dne 22. října (viz článek „Otevře průlom v otázce Kaliningradu cestu k dohodě s Ruskem?“).
<p>
Viz <a href="http://www.evropska-unie.cz/download/eng/official_documents/PDF_documents/PRESIDENCY_CONCLUSIONS._BRUSSELS_EUROPEAN_COUNCIL._24_AND_25_OCTOBER_2002.pdf" target="_blank">plné znění závěrů dánského předsednictví</a>.

Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist