David Grossmann "> Podyjská oblast tmavé oblohy by v budoucnu mohla sahat až ke Slavonicím - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/podyjska-oblast-tmave-oblohy-by-v-budoucnu-mohla-sahat-az-ke-slavonicim
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Správa NP Podyjí: Podyjská oblast tmavé oblohy by v budoucnu mohla sahat až ke Slavonicím

23. listopadu 2016 | Správa NP Podyjí
Autor: David Grossmann, tel: 734 759 030
Zástupci šesti obcí Podyjí, Správy parku, firmy E.ON i České a Znojemské astronomické společnosti na konferenci ke čtvrtstoletí existence Národního parku Podyjí připojili své podpisy pod Memorandum Podyjské oblasti tmavé oblohy. Učinili tak první krok k vyhlášení oblasti. V budoucnosti by mohla sahat až ke Slavonicím.

Signatáři, mezi kterými jsou například Havraníky, Hnanice, Mašovice, Lukov, Lesná nebo Vranov nad Dyjí, se zavazují usilovat o ochranu vymezeného prostoru před světelným znečištěním, sdílet za tímto účelem potřebné informace a dobrovolně přispívat dle svých možností k naplňování účelu oblasti tmavé oblohy.

"Memorandum je prvním krůčkem k vyhlášení celé oblasti, jejíž hranice by od Znojma mohly sahat až ke Slavonicím. V roce 2017 bychom chtěli projekt Podyjské oblasti tmavé oblohy začít projednávat s dalšími úřady krajů i obcí a získat je k podpisu Memoranda,“ popsal ředitel Správy Národního parku Podyjí Tomáš Rothröckl.

Noční obloha nad Podyjím je podle odborníkům jedna z nejzachovalejších v České republice. Výhled na hvězdy, klidný spánek i přirozenou noční dobu zde neruší až na malé výjimky žádný velký zdroj světelného znečištění. Vyplývá to z pozorování České astronomické společnosti, které se uskutečnilo před několika lety. Podobných míst už je v Česku i celé Evropě velice málo.

Noční obloha nad Podyjím má tak podle astronomů na některých místech lepší vlastnosti než dvě vyhlášené oblasti tmavé oblohy v Jizerských horách a Beskydech. Podobné podmínky pozorovali jen na odlehlých místech jižních Čech a na území Národního parku Šumava. „Národní park Podyjí a jeho přilehlé okolí představují oblast s poměrně zachovalým nočním prostředím. Takový stav je v Česku spíše výjimkou než pravidlem. Doporučujeme proto Správě parku, obcím i jejich občanům, aby věnovali pozornost tomuto přírodnímu zdroji a odkazu," řekl již dříve člen týmu, který měřil stav oblohy v národních parcích, Vojtěch Kohout.

Astronomové proto doporučují, aby se při další výměně pouličních světel v obcích kolem národního parku přemýšlelo i o tom, zda lze světla dobře směrovat a zda mají minimální nebo žádné vyzařování do nežádoucích směrů. Ve Znojmě by se měl podle nich více zohledňovat vliv na noční prostředí při výběru dekorativního a architektonického osvětlení. „Nejde nám o to, aby se svítilo méně. Jde nám o zkvalitnění osvětlení," vysvětlil Kohout.

Více informací o světelném znečištění naleznete na http://www.svetelneznecisteni.cz/

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist