Jitka Kozubková "> Pokuta až 100 000 Kč za porušení ochranných podmínek v rezervacích - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/pokuta-az-100-000-kc-za-poruseni-ochrannych-podminek-v-rezervacich
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

AOPK ČR: Pokuta až 100 000 Kč za porušení ochranných podmínek v rezervacích

29. července 2009 | AOPK ČR
Autor: Jitka Kozubková, tel: 241 082 116
Každoročně se ochránci přírody setkávají s obvyklým nešvarem, kdy lidé vstupují a provádějí různé činnosti ve zvláště chráněných územích (ZCHÚ), zejména v rezervacích, kde je režim omezen řadou tzv. ochranných podmínek.

Turisté, sběrači hub či borůvkáři nerespektují například zákaz vstupu mimo značené cesty za hranici národní přírodní rezervace nebo sběr rostlin (s výjimkou lesních plodů) či odchyt živočichů. Lidé se tak vystavují postihu v podobě pokuty, která může dosáhnout v krajním případě u fyzických osob až 100 000 Kč. Základní ochranné podmínky pro každou kategorii ZCHÚ jsou stanoveny zákonem č. 114/1992 Sb. Bližší ochranné podmínky každého ZCHÚ uvádí jeho vyhlašovací předpis, který lze nalézt mj. na internetových stránkách Ústředního seznamu ochrany přírody – http://drusop.nature.cz).

Důvodem páchaných přestupků může být kromě neznalosti ochranných podmínek ZCHÚ také neznalost značení chráněného území. Jedná se jednak o tzv. pruhové značení (dva červené pruhy nad sebou nakreslené na stromech či kůlech rozmístěných po obvodu chráněného území) a tabule se státním znakem na přístupových cestách do území. Pruhovým značením jsou označena ZCHÚ kategorií národní přírodní rezervace, přírodní rezervace, národní přírodní památka a přírodní památka. Tabulemi se státním znakem jsou na svých hranicích označena zvláště chráněná území všech kategorií, tedy i národní parky a chráněné krajinné oblasti.

Například neoprávněným vstupem mimo značené cesty do Národní přírodní rezervace Adršpašsko-teplické skály může dojít k narušení rašelinných porostů na dně údolí, ke zničení vegetace lišejníků v podrostu borů na vrchních částech skal, kde jsou lišejníky obzvláště citlivé na sešlap, dále k rušení hnízdícího sokola nebo výra velkého (takové rušení může skončit až úhynem mláďat) nebo k dalším škodám na přírodě.
Jitka Kozubková, tel: 241 082 116
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist