Alžběta Trojanová "> Polský Teatr Węgajty pozve diváky k tanci i na cestu Prokopským údolím - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/polsky-teatr-wegajty-pozve-divaky-k-tanci-i-na-cestu-prokopskym-udolim
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Chaloupka v Prokopském údolí: Polský Teatr Węgajty pozve diváky k tanci i na cestu Prokopským údolím

15. listopadu 2022 | Chaloupka v Prokopském údolí
Autor: Alžběta Trojanová, tel: 722343453
Akce pro veřejnost jsou doprovodnou součástí workshopu a dlouhodobého projektu na téma performativní chůze. „Smyslem workshopu je podpořit práci skupiny umělců, kteří zkoumají spojitost chůze a zpěvu v krajinném i městském prostoru a pracují na společném představení, které proběhne na podzim 2023,“ vysvětluje autorka projektu Alžběta Trojanová. Zakladatelé a hlavní protagonisté Teatru Węgajty Wacław a Erdmute Sobaszkovi v rámci workshopu navážou na myšlenku akcí, které praktikovali v průběhu pandemie v lese za svým divadlem ve vesnici Węgajty poblíž Olštýna – naslouchání, poznávání přírodních jevů prostřednictvím vlastního hlasu, pohybu a tance. V rámci Noci divadel 19.11. otevřou workshop od 17:30 návštěvníkům festivalu, kteří si zde mohou vyzkoušet prvky tradičních tanců různých kultur a zpěv kánonů, spojený s jednoduchými choreografickými strukturami. Pro ty, které by zajímalo zapojení těchto prvků v otevřené krajině, bude workshop otevřen podruhé na samém závěru 26.11., kdy od 15 hodin proběhne performance v Prokopském údolí a v centru Chaloupka v Prokopském.

Divadlo Węgajty navazuje na jednu z nejznámějších osobností polské divadelní historie Jerzyho Grotowského a na spisovatele a filosofa s etnografickými kořeny Stanislawa Vincenze. Pro ty, kteří by se chtěli naladit na atmosféru Vincenzovy huculské ságy Na vysoké polonině, zahrají manželé Sobaszkovi několik huculských písní, kterými doprovodí vyprávění a čtení překladatele Davida Zelinky. Komponovaný večer, provázený filmovým záznamem z výpravy k Huculům, proběhne 21.11. od 19:30 v kavárně Božská lahvice.

Podle Wacława a Erdmute Sobaszkových má divadlo odejít z divadelních sálů a oživovat, animovat, „světit“ každodenní život. V posledních letech je směřování divadla charakterizováno programovými liniemi „Potřebné divadlo“ a „Zdroje a budoucnost“. Jejich činnost reflektuje globální i lokální problémy sociálním, politickým a ekologickým přesahem a zahrnuje např. divadelní práci s osobami z domu sociální péče nebo aktivismus namířený proti devastaci přírodních lokalit. K těmto tématům bude vztažena přednáška o koledních obchůzkách Teatru Węgajty v prostorách DAMU 23.11. od 17 hodin. Přednášku doprovodí projekce dokumentárních filmů s komentářem Wacława Sobaszka a následná diskuze.

Pro činnost Teatru Węgajty je důležitým aspektem setkávání – a to jak mezilidské, tak setkávání člověka a krajiny. Na workshopu chce vyzkoušet, jak bude pohyb a hudba rezonovat v ozvěnách Prokopského údolí, a naopak ozvěny údolí a potoka, skály či nebe v každém z účastníků. „Blíží se konec roku, který nám přinesl mnoho nepříjemných zpráv, válku, která jako hrozba visí i nad námi, prohlubující se vědomí klimatické krize, mizení biodiverzity, vymírání... To vše je v ostrém kontrastu s krásou krajiny, přirozeností zpěvu, pohybu, tance, svobodným duchem,“ říká Wacław Sobaszek.

Workshop byl podpořen Akademií múzických umění v Praze v rámci projektu "Chůze jako tekutá konstanta ne-prostranství" z prostředků Institucionální podpory na dlouhodobý koncepční rozvoj výzkumné organizace, kterou poskytlo MŠMT v roce 2022.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist