Marek Hadrbolec, Koordinátor mediální komunikace NESEHNUTÍ "> Pomoc nejen v boji za bezpečné ukončení těžby uranu - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/pomoc-nejen-v-boji-za-bezpecne-ukonceni-tezby-uranu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

NESEHNUTÍ: Pomoc nejen v boji za bezpečné ukončení těžby uranu

17. prosince 2021 | NESEHNUTÍ
Autor: Marek Hadrbolec, Koordinátor mediální komunikace NESEHNUTÍ, tel: +420 777 524 944
V rámci programu Cesta iniciativy podporuje NESEHNUTÍ ukrajinské občanské iniciativy už osm let. Organizace za tu dobu pomohla celkem dvaačtyřiceti subjektům, aktivním zejména v odlehlých regionech na jihu země. Společným jmenovatelem podpořených iniciativ je snaha měnit Ukrajinu v lépe fungující demokratickou společnost.

V Kirovohradské oblasti se uran těží ve třech dolech: Inhulském, Smolinském a Novokostantynivském. V důsledku těžby dochází ke znečištění vodních toků a podzemních vod, které jsou pro obyvatele odlehlých vesnic často jediným zdrojem vody. Blízkost uranových dolů a nesprávná likvidace a uložení důlní hlušiny jsou také spojovány s vysokým výskytem rakoviny v oblasti.

Ztrátovým dolům, na kterých je pracovně závislých asi 40 % místních, nyní hrozí uzavření. Nejen podle organizace Flora je nutné, aby ukončení těžby doprovázel plán na spravedlivou transformaci regionu a také důkladné sanace dolů, která zabrání dalším negativním ekologickým dopadům. Takový proces je ale velmi nákladný a je nepravděpodobné, že se pro něj ukrajinská vláda bez pomoci zvenčí rozhodne.

Jak ale ukazuje NESEHNUTÍ, Česká republika může nabídnout pomoc. Se sanací těžby uranu, která u nás skončila v 90. letech, máme totiž bohaté zkušenosti. „Rekultivace a snaha odstranit ekologické škody u nás úspěšně probíhá už desítky let, proto může Česko Ukrajině nabídnout odborné znalosti a poradenství. Jako země Evropské unie bychom také mohli pomoci hledat cesty, jak sanace financovat,“ míní Martin Hyťha z programu Cesta iniciativy NESEHNUTÍ.

NESEHNUTÍ už s pomocí začalo. Organizace asistovala Floře při tvorbě strategie kampaně nebo zorganizovala sérii školení s českým odborníkem na problém sanací uranových dolů. Na příští rok zase připravuje studijní cestu do České republiky, při které se představitelé ukrajinských iniciativ, médií a samospráv, seznámí se sanací těžby uranu u nás. Nedílnou součástí pomoci je také finanční podpora.

Malými peněžními granty, školeními i konzultacemi podporuje NESEHNUTÍ také Ukrajinskou skupinu pro ochranu přírody (UNCG). Organizace upozorňuje na nebezpečí, které představuje plán na vodní dílo E40. Výstavba kanálu, který má spojit Baltské a Černé moře, může totiž narušit radioaktivní sedimenty v Černobylské zóně, a radioaktivita se může následně rozšířit až do Černého moře. UNCG se s pomocí odborných podkladů letos podařilo přesvědčit ukrajinskou vládu, aby požadovala od běloruských úřadů důkladné přeshraniční posouzení vlivu kanálu na životní prostředí. „Vodní dílo E40 je megalomanská stavba s řadou reálných rizik pro životní prostředí, která navíc spolyká spoustu peněz z veřejných rozpočtů,“ komentuje situaci Pavla Hofmeisterová z Cesty iniciativy.

Že podpora NESEHNUTÍ vede ke skutečným změnám, dokazuje úspěch organizace Mykolajiv – město slunce. Její členky a členové přesvědčili vedení města Mykolajiv o důležitosti snižování emisí skleníkových plynů. Město se zavázalo přejít do roku 2050 na 100% obnovitelné zdroje energie. „Takový cíl může Mykolajivu závidět leckteré české město. Dalším nezbytným a náročným krokem je ale tvorba plánu, po kterém se město na cestu k uhlíkové neutralitě vydá,“ uzavírá Hyťha.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist