https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/pomoc-tatram
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Správa KRNAP: Pomoc Tatrám

7. prosince 2004 | Správa KRNAP
V sobotu se vrátila první skupina technicko-hospodářských pracovníků (odborného lesního personálu) Správy KRNAP a Lesní společnosti Hradec Králové, a.s., kteří jeli slovenským kolegům poskytnout svou pomoc do kalamitou postižených Tater.

Ihned, jak se objevily první informace o této kalamitě, se spojil ředitel Správy KRNAP, Ing. Jiří Novák, s ministrem životního prostředí, RNDr. Liborem Ambrozkem, aby spolu probrali naše možnosti pomoci postiženým oblastem. Díky naší aktivitě, technickým i personálním možnostem jsme byli ministrem pověřeni koordinací pomoci našeho resortu. Výsledkem jednání s představiteli Tatranského národního parku je střídání odborných pracovníků Správy KRNAP na Slovensku do konce roku v týdenní turnusech. Po novém roce se k nim přidají i kolegové z národních parků Šumava, České Švýcarsko a Podyjí.

Hlavní činností v posledních dnech bylo uvolnění hlavních přístupových tahů. Nyní se začíná s postupným zpracováním kalamity. Právě proto je pomoc našich kolegů více něž vítaná. Po jakékoliv kalamitě není nouze o pomoc dobrovolníků, ale zde obzvláště by se projevil nedostatek kvalifikovaného lesního personálu, který dokáže organizovat zpracování dřeva v náročných horských podmínkách. Dřevo je třeba v relativně brzké době zpracovat, tak aby alespoň část kalamity mohla být hospodářsky využita. Padlé kmeny je třeba vytahat z polomů, oklestit, nařezat, očíslovat a připravit k transportu. Díky rozsahu kalamity je zde práce na několik let. Slovenští kolegové odhadli, že za 200 let, kdy je pečlivě monitorováno lesní hospodářství v Tatrách, padlo v kalamitách stejné množství dřeva jako v pátek 19. 11. 2004 za jediný den!

V následujících týdnech čeká Tatry celý komplex problémů. Některé z nich jsou již teď zřetelné, jiné se teprve rýsují. Stejně jako kdysi u nás povodňoví turisté, tak i v Tatrách „kalamitní turisté“ komplikují již tak dost náročnou dopravní situaci. Nadcházející zimní sezóna přinese spoustu problémům převáženě pracovníkům zpracovávajícím kalamitní dřevo, kdy mohou hrozit střety těžké lesní techniky s vozidly rekreantů. V pozdějších měsících mohou hrozit povodně. Při jarním tání se na neprůchodných a zahrazených korytech řek mohou objevit zátarasy. Absence lesních porostů může působit vážné problémy při přívalových deštích. Lesy vodu přirozeně podržely. Nyní přívalovým dešťům nic nebude stát v cestě. Obnažené svahy budou také náchylnější k sesuvům půdy. O možnosti náletu škůdců do padlých stromů, raději ani neuvažovat.

Právě proto budou Tatry potřebovat více než kdy jindy pomoc nejenom finanční, ale i odbornou. Správa KRNAP kromě pomoci personální nabídla TANAPu poskytnutí kvalitního osiva jehličnatých i listnatých dřevin. V tento okamžik se odpovědní pracovníci zabývají otázkou zda legislativa Slovenské republiky umožní přenos osiva z naší pěstební oblasti a jeho použití v Tatrách.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist