https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/pomozme-lidem-v-hmotne-nouzi-slevou-na-mhd
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Strana zelených: Pomozme lidem v hmotné nouzi slevou na MHD

5. března 2021 | Strana zelených
Kvůli koronakrizi se pojem chudoba stává realitou pro stále více lidí. Také člověk s minimem příjmů se musí nějak dopravovat, aby zajistil své živobytí. Průměrně vydělávající člověk si může bez problémů koupit roční jízdné městskou hromadnou dopravou, které například v Praze vyjde na 10 Kč za den. Člověk v hmotné nouzi si ale výhodné roční jízdné za částku 3 650 Kč nemůže dovolit. A tak je nucen si kupovat drahé jednorázové jízdenky, nebo jezdit načerno a riskovat pokutu, která mnohdy roztočí spirálu dluhové pasti.

“Pokuty za jízdu načerno jsou jedním z nejčastějších zdrojů dluhů a exekucí. Jako terénní sociální pracovník v Praze dnes a denně slyším od lidí, že jejich zadlužení zhoršila právě jízda načerno,” říká Vít Masare, spolupředseda pražských Zelených.

Jaké řešení této situace nabízí jinde v Evropě? Hledali jsme inspiraci u lídrů progresivní sociální politiky jako je Německo či města jako Vídeň, Paříž nebo Barcelona. Pokud je zde člověk v úředně potvrzené hmotné nouzi, tak nejen že má automaticky výrazné slevy na používání veřejné hromadné dopravy, ale zpravidla může zdarma či za symbolický regulační poplatek využívat různá veřejná zařízení.

“V Paříži lidé v hmotné nouzi jezdí MHD zdarma, v Německu, Vídni a Barceloně za polovic. Navíc mohou zdarma nebo za symbolický regulační poplatek využívat některé veřejné služby, jako například veřejné bazény a jejich sprchy,” říká Vít Masare.

Jako Zelení chceme zvýšit dostupnost veřejné dopravy a služeb pro nejchudší. Proto iniciujeme příslušné změny a vyzýváme: podejme lidem v nouzi pomocnou ruku. „Konkrétně v Praze jsme vyzvali vedení města ke zlevnění jízdného pro lidi v hmotné nouzi už před třemi měsíci,“ doplňuje Vít Masare.

V Brně se situaci snaží zlepšit David Oplatek, v Ostravě téma zvedají Jindřich Víšek a Pavel Kadlec. V Plzni téma řeší Jitka Kylišová. V Liberci zaslal v únoru podnět na jednání městské Rady Josef Šedlbauer. V Českých Budějovicích podnět Radě předložili Svatomír Mlčoch a Stanislav Černý. V Olomouci téma řeší Daniel Řezníček, v Ústí nad Labem Karolína Žákovská, v Pardubicích Ondřej Beran, ve Zlíně Ondřej Sladký, v Jihlavě Patrik Priesol.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist