Tiskové zprávy
Hnutí DUHA, Český svaz ochránců přírody, Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů: Poslanecký návrh změní zemi v myslivecký stát
18. ledna 2001 | Hnutí DUHA, Český svaz ochránců přírody, Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů
Kampaň, jejímž cílem je dosáhnout úplného zamítnutí poslaneckého návrhu mysliveckého zákona, zahajují dnes ekologické organizace a vlastníci lesů.
Zákon, který předložila skupina sedmnácti poslanců čtyř politických stran [1], drasticky omezuje vlastnická práva majitelů lesů, umožňuje další rozsáhlé ničení mladých stromků přemnoženou zvěří, otevírá cestu lovu státem chráněných druhů živočichů a je v rozporu s legislativou Evropské unie.
Zákon je v přímém rozporu s evropskou legislativou. Mezi zvěř řadí druhy, které podle dvou závazných směrnic EU není dovoleno lovit - například orla mořského či skalního, sokola stěhovavého, dropa velkého, vydru říční, vlka, rysa ostrovida, bobra evropského či medvěda hnědého.
Zákon zařazuje mezi zvěř chráněné druhy živočichů. Některé z nich patří podle českého právního řádu dokonce mezi druhy kriticky nebo silně ohrožené.
Zákon dramaticky omezuje soukromé vlastnictví. Vlastník lesa nebude moci rozhodovat, kolik na svém pozemku chce mít jelení a srnčí zvěře, nebude mít právo příslušný úřední verdikt formálně připomínkovat ani se proti němu odvolat. Uměle přemnožená zvěř, úmyslně přikrmovaná a udržovaná myslivci, přitom v českých lesích spásáním stromků ročně způsobí škody zhruba za 1,2 miliardy korun. Znamená proto rovněž vážný ekologický problém, který se týká i státních lesů.
Státním i obecním lesům zákon ukládá povinnost 75 % svých honiteb pronajmout mysliveckým spolkům či podnikatelům. Díky opčnímu právu, které poslanecký návrh zavádí, ztrácí správci obecním a státních lesů prakticky možnost nájemce vyměnit.
Okresní úřad bude také moci pozemek proti vůli majitele přičlenit k sousední honitbě. Vlastníci pozemků menších než jeden hektar dokonce nebudou mít nárok se k takovému rozhodnutí vyjádřit, ani nedostanou žádné nájemné. Myslivci také získají právo vstoupit se zbraní v ruce na zahradu nebo jiný soukromý pozemek a prohledat jej, protože se tam může skrývat postřelené zvíře.
Zákon přitom neřeší problémy, které myslivost způsobuje. Už nyní k nim patří značné přemnožení spárkaté zvěře, která spásáním brání obnově lesů. Návrh také neklade žádné překážky ilegálnímu odstřelu ohrožených a státem chráněných druhů živočichů. Nesnaží se rovněž zamezit soustavnému ohrožování životů návštěvníků lesa myslivci, kteří během 90. let omylem zastřelili několik desítek lidí.
Pavel Pešout z Českého svazu ochránců přírody řekl:
"Poslanci, kteří předložili návrh mysliveckého zákona, jej zřejmě sami nečetli. Těžko lze uvěřit, že by se jinak mohli podepsat pod právní normu v takové míře omezující práva vlastníků půdy, která navíc odporuje evropské legislativě".
František Kučera ze Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů řekl:
"Těžko lze uvěřit tomu, že návrh nového zákona o myslivosti, předložený v roce 2000, nejenže zcela přehlíží společenské a politické změny, k nimž došlo v České republice po roce 1989, ale v řadě navrhovaných ustanoveních jde ještě dále - přesněji řečeno zpět - než dosud platný zákon o myslivosti č. 512/1992 Sb., v některých případech v přehlížení a ignoraci práv vlastníků pozemků a zejména lesních hospodářů a zemědělců i předstihuje zákon o myslivosti č. 23 z roku 1962!"
František Morávek ze státního podniku Lesy České republiky řekl:
"Předložený poslanecký návrh zákona nás vzdaluje Evropě. Nepochopitelným způsobem ignoruje vlastnická práva a nerespektuje evropské trendy v ochraně přírody. Jeho případné schválení znemožní dosažení potřebných procentických úprav druhové skladby lesů v souladu se Zásadami státní lesnické politiky a výrazně znesnadní prosazování trvale udržitelného hospodaření v lesích."
Jaromír Bláha z Hnutí DUHA řekl:
"Poslanecký návrh změní zemi bez nadsázky v myslivecký stát. Zákon se vysmívá vlastnickým právům, umožňuje lov ohrožených druhů i devastaci lesů přemnoženou zvěří."
Kontakt:
Libor Ambrozek, předseda Českého svazu ochránců přírody
Pavel Pešout, místopředseda Českého svazu ochránců přírody
František Kučera, předseda Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů
František Morávek, obchodně-provozní ředitel státního podniku Lesy České republiky
Jaromír Bláha, vedoucí programu Lesy Hnutí DUHA
Karolína Šůlová, tisková koordinátorka Hnutí DUHA
Poznámky:
[1] Návrh poslanců Jaroslava Palase (ČSSD), Jiřího Drdy (ODS), Jana Grůzy (KDU-ČSL), Josefa Mandíka (KSČM), Františka Brožíka (ČSSD), Pavla Höniga (ČSSD), Oldřicha Vojíře (ODS), Ludmily Müllerové (KDU-ČSL), Vojtěcha Filipa (KSČM), Petra Horta (ODS), Jaroslava Lobkowicze (KDU-ČSL), Vladimíra Doležala (ODS), Ladislava Skopala (ČSSD), Františka Chobota (ČSSD), Pavla Kováčika (KSČM), Taťány Jirousové (KSČM) a Václava Grulicha (ČSSD) na vydání zákona o myslivosti (sněmovní tisk č. 788)
Tento článek patří do kategorie |
Online diskuse
Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk