https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/poslapava-rozsireni-prirodu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Evropská komise, český text ICEU: Pošlapává rozšíření přírodu?

Rozšíření možná nic dobrého přírodě nepřinese, podle Světového fondu na ochranu přírody (World Wildlife Fund). Ten tvrdí, že nové členské státy možná nedělají to, co by měly, aby rozšířily evropskou síť chráněných oblastí Natura 2000.

Zpráva vypracovaná fondem WWF uvádí, že ve všech kandidátských zemích jsou ohroženy potenciální lokality sítě Natura. V Litvě hrozba pochází z klasického těžby dřeva. V Lotyšsku a Estonsku naruší další výstavba malých vodních elektráren ochranu povodí a ohrozí chráněné druhy a významné biotopy. Na Slovensku a v České republice jsou ohroženy údolní nivy podél řeky Moravy plánovanou výstavbou kanálu Dunaj-Odra-Labe a výstavbou dvou mostů v Hohenau-Moravský Jan a v Marcheggu.
<p>
V Polsku bude mít plánovaná výstavba dálnice Via Baltica nepříznivý dopad na Národní park Biebrza. Záměr vybudovat kanál Dunaj-Odra-Labe a kaskádu vodních děl na řece Odře bude mít závažné důsledky pro desítky potenciálních lokalit Natura 2000 na polské a české straně této řeky.
<p>
Zpráva dále uvádí, že za některými projekty ohrožujícími přírodu stojí financování EU. Jako příklady uvádí projekt dálnice Struma v rámci transevropského dopravního koridoru IV vedoucího soutěskou Kresna v Bulharsku; projekt dálnice M3 přes chráněnou krajinnou oblast Szatmar-Bereg v Maďarsku; dálnici D8 budovanou přes České středohoří, přičemž existuje záměr ji rozšířit s podporou EU přes Krkonoše do Saska; vodní dílo Wloclawek na řece Vistule v Polsku; výstavbu vnitrostátních přístavů a mostů na řece Moravě na Slovensku; návrh projektu mostu přes potenciální přírodní lokalitu Väinameri v Estonsku.
<p>
Fond WWF uvádí, že v případě dodržování unijních zásad v oblasti ochrany přírody by rozšířením EU došlo k rozšíření určených přírodních parků v EU o více než 180 000 km2, „včetně celé řady nejcennějších oblastí v Evropě“. Fungování Natura 2000 v nových členských státech „představuje novou výzvu,“ podle vedoucí pracovnice WWF v oblasti biodiverzity Sandry Jenové „Státy připravující se na vstup do EU mají na svém území mnoho z posledních zbývajících velkých divočin, kulturních krajin a téměř nedotčených říčních soustav, které ještě na evropském kontinentu přežívají – jde o přírodní bohatství, jež Evropskou unii velmi obohatí a které naléhavě potřebuje ochranu.“
<p>
Viz: <a href="http://www.panda.org/news_facts/newsroom/other_news/news.cfm?uNewsID=5441" target="_blank">http://www.panda.org/news_facts/newsroom/other_news/news.cfm?uNewsID=5441</a>

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist