https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/povodne-rozorana-krajina-umele-smrciny-narovnane-reky-a-globalni-klima-hnuti-duha-upozornuje-na-ekologicke-priciny-zaplav
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hnutí DUHA: Povodně: Rozoraná krajina, umělé smrčiny, narovnané řeky a globální klima - Hnutí DUHA upozorňuje na ekologické příčiny záplav

13. srpna 2002 | Hnutí DUHA
Hnutí DUHA dnes upozornilo, že povodně nejsou pouze katastrofálním výkyvem počasí, ale mají rovněž důležité ekologické příčiny.

- Smrkové monokultury zadržují vodu podstatně hůře než lesy s místně odpovídajícími druhy stromů - převážně tedy s buky a duby, na horách s jedlemi. Starý přirozený les zachytí až osmdesát milimetrů srážek, zatímco umělá smrčina troj- až desetinásobně méně.

- Tlející kmeny, staré stromy a lišejník, který je obrůstá, fungují jako houba. Tlející dřevo nebo lišejník mohou v průměru nasáknout tolik vody, kolik samy váží: jenom lišejník na třísetleté jedli tedy zadrží až 200 kilogramů vody. V lesich by proto mělo vždy několik procent kmenů zůstávat nevytěženo. Přizpůsobit se musí také způsob kácení: voda velmi rychle stéká po rozsáhlých holinách vykácených holosečí.

- Vinou průmyslového zemědělství z polí zmizely přirozené bariéry: remízky, meze, louky, pastviny, mokřady, rybníčky, stráně a sady. Voda, kterou nemá co zachytit, snadno odtéka. Orná půda u nás tvoří 72 % zemedělských pozemků, zatímco průměr zemí EU činí 60 %.

- Povodně zhoršují také narovnaná koryta, kterými záplavová vlna rychle proudí do nížin. Během dvacátého století se celková délka českých řek a potoků zkrátila o třetinu. Rozorány nebo zastavěny byly říční nivy s loukami, takže voda se nemá kam rozlévat. V roce 1997 poslední tři větší komplexy lužních lesů a luk na Moravě, z toho dva v chráněných krajinných oblastech, zadržely více vody než všechny přehrady v povodí Moravy a Odry dohromady - ale téměř všechny ostatní podobné plochy už byly zničeny.

- Ani meandry, zeleň v krajině, louky v nivách a lesy s místně odpovídajícími druhy stromů nemohou zcela zabránit záplavám při katastrofálních deštích. Omezují však sílu povodně a zpomalí ji.

- Účinek povodní zvyšuje budování dalších domů právě v říčních nivách, kde je vysoké riziko záplav. Územní plány obcí by měly s tímto nebezpečím počítat, břehy řek ponechávat volné a novou výstavbu směřovat na výše postavená místa.

- Vědci varují, ze vinou globálních změn klimatu bude katastrofálních záplav v Evropě přibývat. Vyšší frekvence extrémních výkyvů počasí, jako jsou právě povodně, ale také sucha, vlny veder nebo v tropických oblastech hurikány, patří mezi hlavní důsledky očekávaných změn podnebí, způsobených především exhalacemi oxidu uhličitého ze spalování uhlí, ropy a zemního plynu. Nelze ovšem konkrétní událost - například současné české povodně - výslovně připsat tomuto trendu.

- Řešením je obnova zeleně v krajině, sázení lesů s přirozenou skladbou a výstavba místních hrází chránících obce, v případě potřeby doplněných řadami takzvaných suchých polderů pro dočasné zadržení vody v případě silných dešťů nebo systémy malých retenčních nádrží.

- Ministerstvo zemědělství však uvažuje o budování masivních a drahých přehrad, které jsou jako ochrana proti záplavám nespolehlivé - nemusí totiž na zadržení vody stačit. Za kontroverzní přehradu Nové Heřmínovy v Jeseníkách by stát utratil přes dvě miliardy korun - část si půjčí od Evropské investiční banky. Paradoxně by přitom v zájmu ochrany před povodněmi zaplavila stejnojmennou vesnici s 250 obyvateli, 150 domy a prosperující továrnou. Navíc sice splní sny stavebních společností o obrovské betonové zakázce, ale před záplavami by chránila jen při přívalových deštích v konkrétní, poměrně malé oblasti.


Hnutí DUHA vydalo podrobnější informační list, která shrnuje údaje o ekologických příčinách povodní - lze emailovat nebo faxovat.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist