Magdalena Ranková Lukasová "> Práce s uživateli drog se vyplácí, infekčních chorob a odhozených stříkaček je díky ní v kraji málo - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/prace-s-uzivateli-drog-se-vyplaci-infekcnich-chorob-a-odhozenych-strikacek-je-diky-ni-v-kraji-malo-2
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Práce s uživateli drog se vyplácí, infekčních chorob a odhozených stříkaček je díky ní v kraji málo

2. listopadu 2017 |
Autor: Magdalena Ranková Lukasová, tel: 774410192
Práce s uživateli drog se vyplácí, infekčních chorob a odhozených stříkaček je díky ní v kraji málo

Ve vybraných městech a obcích Královéhradecka, Rychnovska, Jičínska, Náchodska a Broumovska působí již sedmnáctým rokem Centrum terénních programů Královéhradeckého kraje Laxus z.ú.. Jeho posláním je chránit veřejné zdraví a pracovat s lidmi, kteří užívají drogy. Díky jejich práci se počet nalezených stříkaček mnohonásobně zmenšil a ubylo i infekčních nemocí.

Terénní pracovníci aktivně vyhledávají uživatele drog a spolupracují s nimi na stabilizaci jejich sociální situace a zdravotního stavu v jejich přirozeném prostředí a motivují je ke změně životního stylu.

Že se práce vyplácí, dokládá statistika, kterou si centrum vede. V posledních pěti letech bylo každoročně v kontaktu s více než 220 – především nitrožilními - uživateli drog, od kterých v každém roce přijali pracovníci k bezpečné likvidaci téměř 90000 použitých injekčních stříkaček. „Je přitom otázkou, kde by ty použité stříkačky skončily,“ říká Artem Vartanyan, vedoucí terénních pracovníků. „Už dlouho se totiž ví, že lidé užívají drogy bez ohledu na to, jestli mají v okolí dostupnou nějakou službu, která jim pomůže, nebo ne. Takže se lze domnívat, že větší část použitých stříkaček by skončila někde v ulicích. Protože jsme ale v kontaktu s poměrně velkým množstvím lidí, skončí na ulici jen asi pouhých 300 ks stříkaček, tedy 0,3 procent z celkového počtu 90000 kusů.“ V samotném Hradci Králové působí také K-Centrum, které samo odebere k likvidaci dalších 90000 kusů použitých stříkaček, přičemž na ulici nachází Městská policie ročně kolem 1000 ks, tedy asi 1,1 procent z použitých stříkaček v oběhu. „Proto bych rád touto cestou poděkoval těm, kteří nám injekční stříkačky odevzdávají a dokazují tím, že i přes nelehkou situaci, ve které se nacházejí, jim není lhostejné, co se děje kolem nich,“ dodává Vartanyan.

Podobná situace je podle Vartanyana i ve výskytu infekčních onemocnění, která populaci uživatelů drog postihují. Jedná se především o žloutenky typu B a C, rizikem je ale i virus HIV. Výskyt těchto onemocnění má v kraji naštěstí snižující se tendenci a je velmi malý.

Podle Vartanyana je na místě ocenit i města, která před drogovou problematikou nestrkají hlavu do písku a práci terénních pracovníků podporují. „To je totiž další podstatná věc, bez které bychom se neobešli a nemohli tak efektivně fungovat,“ dodává. Centrum terénních programů působí aktuálně celkem v 22 městech a obcích Královéhradeckého kraje a finančně ho podporuje nejen kraj, ale také například města Rychnov nad Kněžnou, Kostelec nad Orlicí, Nový Bydžov a mnoho dalších.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist