https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/praha-spusti-projekt-adopce-stromu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Piráti: Praha spustí projekt adopce stromů

21. května 2020 | Piráti
Autor: Michaela Beránková, tel: 777439420
“Stromy jsou důležitou součástí životního prostředí našich domovů. Péče o ně veřejností již dlouho rezonuje, někteří občané se o stromy starají sami od sebe. Toho činnosti si vážíme a chceme tímto projektem zájem o stromy u veřejnosti podpořit. Je možno také tento projekt provázat s iniciativou Kbelík vody (kbelik-vody0.webnode.cz), která má za úkol šetřit vodou, která by jinak končila v kanalizaci. Například voda po opláchnutí ovoce nebo jakkoli jinak chemicky neznečištěna.” říká zastupitel hlavního města za Piráty Tomáš Murňák.¨

Dobrovolník, který bude chtít adoptovat strom, pouze pošle e-mailem svou žádost na příslušnou adresu. Obratem obdrží elektronický certifikát o adopci stromu. Tato data budou také zanesena do anonymní pasportizace stromů, kterou připravuje Technická správa komunikací. Piráti usilují o zveřejnění určitých dat veřejnosti na platformě GISové aplikace.

“Inspirovali jsme se v místech, kde projekt adopce stromů úspěšně funguje, například v Hodoníně nebo od začátku května na Praze 10, za jehož spuštění vděčíme pirátské radní Janě Komrskové. Víme o tom, že občané se již o některé stromy starají. Tento projekt určitě neznamená, že se nyní dobrovolníci budou muset nutně zaregistrovat. Jedná se pouze o doplňkový projekt v péči o stromy a lidé mohou o stromy pečovat i bez adopčního certifikátu. Stromy nebudeme ani nijak označovat, péče o ně se může násobit, což samozřejmě není na škodu.” dodává Michaela Beránková, asistentka Tomáše Murňáka.

V suchých letních měsících potřebují stromy zvýšenou zálivku a ne vždy se jim dostává ze strany města takové péče, jakou by potřebovaly. Vzhledem k tomu, že se jedná pouze o podpůrný projekt, zůstává veškerá další péče o stromy na městských firmách, zejména větší zásahy jako je ořez nebo zajištění bezpečnosti. Občanů bude týkat pouze zálivka, úprava rabátka a úklid. Projekt navíc dobrovolníky ničím nezavazuje, pokud odjedou v létě na dovolenou, tak nebudou nijak postihováni.

Cílem bylo mimo jiné také nepřetěžovat úředníky a nezatěžovat město finančně, proto vznikl tento minimalistický projekt. Od tohoto počinu si město slibuje také delší životnost a lepší technický stav stromů. Dobrovolníci totiž jakékoli změny na stromech budou moct hlásit a předejde se tam vyšším ztrátám v oblasti veřejné zeleně.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist