Eva Rolečková "> Předseda Strany zelených Martin Bursík posnídal s dalajlamou - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/predseda-strany-zelenych-martin-bursik-posnidal-s-dalajlamou
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Strana zelených: Předseda Strany zelených Martin Bursík posnídal s dalajlamou

13. října 2006 | Strana zelených
Autor: Eva Rolečková
Předseda SZ Martin Bursík dnes posnídal s tibetským duchovním i světským vůdcem dalajlamou, který přijel do Prahy jako host konference Fórum 2000.

Hovořili o globální odpovědnosti za životní prostředí a o nenahraditelné roli zelených stran při jejím prosazování ve světové politice. Velká část diskuse byla věnována Tibetu, kde téma devastace životního prostředí nabývá na významu v souvislosti s rozsáhlou imigrací čínského obyvatelstva. S tím souvisí také sílící tlak na kulturní identitu tibetských občanů.

Postoj České republiky k porušování lidských práv v Tibetu a k likvidaci kulturní a náboženské identity Tibeťanů čínskou vládou je – k lítosti Strany zelených - velmi zdrženlivá. Na jedné straně samosprávy na radnicích organizují každoročně světově unikátní akci vyvěšování „Vlajky pro Tibet“ - letos vyvěsilo vlajku 287 radnic. Na druhé straně však nejvyšší představitelé státu nenastolují při jednáních s čínskými představiteli otázku porušování lidských práv v Číně a specificky v Tibetu (např. návštěva čínského premiéra Wen Ťia-paa v ČR v prosinci 2005). Ekonomický pragmatismus převážil nad prosazováním nedělitelnosti a nezcizitelnosti lidských práv ve světě. "Já jsem sem nepřijel jako misionář, já jsem sem přijel jako politický předvoj českých byznysmanů.“, řekl premiér Paroubek v červnu 2005 při návštěvě ČLR. Koncepce zahraniční politiky ČR (2003 až 2006) přitom zdůrazňuje posazování nezcizitelnosti lidských práv jako základ naši zahraniční politiky. Strana zelených bude principiálně trvat na tom, aby česká zahraniční politika při jednáních se zástupci zemí, kde dochází k porušování lidských práv, vždy otázku lidských práv zařadila na program jednání.

Porušování lidských práv v Tibetu je zřetelně motivováno cílem zabránit Tibeťanům v rozvoji a posilování vlastní identity a kultury. Stále se množí znepokojivé zprávy o politických trestech vězení pro příslušníky náboženských a etnických menšin, o mučení, obecném rozšíření nucené práce, častém využívání trestu smrti a systematickém potlačování svobody vyznání, slova a sdělovacích prostředků, včetně internetu. Je zřejmé, že cílem čínské politiky je marginalizovat Tibeťany v jejich vlastní zemi. Čína v Tibetu zintenzívnila své programy kontroly porodnosti Tibeťanů. Současně se snahou snížit tibetskou populaci Čína podporuje stěhování čínských usedlíků do Tibetu. Již dnes jsou Tibeťané ve své vlasti pravděpodobně početní menšinou. Tato demografická manipulace Tibetu je největším nebezpečím pro přežití náboženské, kulturní a národní identity Tibeťanů. Nejnovějším projevem počínšťování Tibetu je nová 1 100 km dlouhá čchingchajsko-tibetská železnice z Golmudu do Lhasy, která byla zprovozněna v tomto roce. Železnice slouží především jako strategická dopravní tepna pro armádu, na dopravu čínských osadníků do Tibetu a pro vývoz nerostných surovin (ropa, plyn, olovo, zinek, azbest, měď, zlato, chróm, sůl apod.) z těžko dostupných oblastí centrálního a severního Tibetu do vnitřní Číny. Železnice neslouží Tibeťanům, ale čínským přistěhovalcům.

Tibet se po staletí vyvíjel jako autonomní politická entita s vlastní samosprávou a s vlastním náboženstvím. Dalajlama ve své osobě spojuje nejvyššího představitele jak duchovní, tak politické moci. Přestože čínští komunisté dalajlamu politické moci v Tibetu zbavili a Tibeťany připravili o jejich autonomii, duchovní význam dalajlamy přetrvává a je uznáván v mnoha zemích světa jako spirituálního představitele politicky utlačovaného národa. Čínské úřady vedou od října 2005 kampaň za tzv. „vlasteneckou výchovu“, v rámci které nutí Tibeťany, aby podepisovali prohlášení označující Jeho Svatost dalajlamu za nebezpečného separatistu a Tibet za „součást Číny“.

Zelení na celém světě – i v České republice - protestují proti devastující okupaci Tibetu, proti potlačování náboženských, kulturních, sociálních a politických práv Čínou nastoleným režimem.

Poslankyně Strany zelených a členka Zahraničního výboru PSP ČR Kateřina Jacques iniciovala ve sněmovně založení poslanecké Skupiny přátel Tibetu, která bude ustavena v říjnu. Podobné skupiny přátel existují v mnoha světových parlamentech – včetně Evropského parlamentu – a zelení poslanci a poslankyně patří k jejich významným iniciátorům. Skupina přátel se hodlá zasazovat, aby problematice porušování lidských práv ze strany Číny (nejen) v Tibetu byla v parlamentní zahraniční politice věnována náležitá pozornost a aby česká veřejnost byla o těchto věcech informována.

Fotografie ze snídaně najdete ve Fotogalerii na www.zeleni.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist