https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/predsedkyne-top-09-marketa-pekarova-adamova-podporila-model-rodinneho-farmareni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Asociace soukromého zemědělství ČR: Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová podpořila model rodinného farmaření

Je velmi potěšující, že o zemědělství, péči o krajinu a o produkci potravin z rodinných farem a celkově o život na venkově projevuje stále větší zájem celá řada politických stran. Někteří z nich mají snahu přiblížit se problematice přímo v praxi, a to návštěvou některé z farem. To je i případ předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové, která si na toto téma přijela v pondělí 21. září podiskutovat s předsedou Asociace soukromého zemědělství ČR (ASZ ČR) Jaroslavem Šebkem na farmu jeho rodiny na Roudnicko.

Prohlídky farmy a následné diskuse se spolu s ní zúčastnil i lídr TOP 09 v Ústeckém kraji Michal Kučera, který se také věnuje oblasti životního prostředí. Bylo znát, že je téma zemědělství velice zajímá a Asociaci, zastupující přes 7,5 tisíce subjektů v českém zemědělství, berou jako důležitého partnera, s nímž dlouhodobě spolupracují. Jako výchozí základ této spolupráce je především velmi podobný náhled na základní hodnoty ve společnosti a ve státě a na podmínky podnikatelské veřejnosti a obecně proevropský směr. Užší spolupráce již probíhá v odborných zemědělských týmech a prostřednictvím konkrétních konzultací s poslanci v návaznosti na vývoj legislativy. Dobře fungujícím nástrojem je komise Voda/Sucho, jejíž vznik iniciovali právě zástupci ASZ ČR a TOP 09, a v níž dnes pracuje řada odborníků, ekologů, ale i politiků z dalších demokratických stran.

Diskuse na Podřipské farmě se vedla zejména k nastavení Společné zemědělské politiky EU v ČR, ze které vyplynulo, že zdejší ministerstvo zemědělství i vláda má jen mizivou snahu na skutečné podpoře malých či středních farmářů a zdaleka tu není využit značný potenciál SZP k podpoře evropského modelu zemědělství většinově založeného na rodinných farmách. Tento potenciál vidí Markéta Pekarová Adamová například i v Green Dealu, protože doufá, že by mohl přinést i v České republice potřebné změny, neboť není zastánkyní průmyslové zemědělství, které u nás z hlediska výměry stále převažuje.

TOP 09 je jednoznačně pro zastropování přímých plateb pro největší agrární holdingy a pro větší obecnou podporu rodinných farem, její předsedkyně proto přivítala návrh ASZ ČR na zahájení debaty k legislativnímu vymezení rodinných farem, který by podle ní mohl být přínosem pro krajinu a mohl by zvýšit dostupnost kvalitních potravin z farem na lokálních trzích a celkově prospět širší společnosti.

Jaroslav Šebek požádal Markétu Pekarovou Adamovou o zaměření pozornosti na novelu mysliveckého zákona, kde je nezbytné udělat změny ve vládním návrhu tak, aby se zabránilo dalším škodám na porostech a nedošlo k nehospodárnému využitích investovaných státních peněz na zalesňování kvůli okusu přemnoženou zvěří.

Obsahem jednání byla i další zemědělská a venkovská témata, která budou součástí dalšího rozvoje odborné komunikace mezi ASZ ČR a TOP 09.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist