https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/premier-sobotka-v-ramci-mezivladnich-konzultaci-cesko-polske-vztahy-maji-strategicky-vyznam
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Úřad Vlády ČR: Premiér Sobotka v rámci mezivládních konzultací: Česko-polské vztahy mají strategický význam

20. dubna 2015 | Úřad Vlády ČR
V pondělí 20. dubna 2015 se v sídle Úřadu vlády ČR uskutečnilo již třetí kolo mezivládních konzultací mezi Českou a Polskou republikou. O společných tématech jednali premiér ČR Bohuslav Sobotka a předsedkyně vlády Polska Ewa Kopacz a dále ministři obrany, vnitra, dopravy a životního prostředí a náměstci ministrů průmyslu a zemědělství. Výsledkem konzultací je společné prohlášení předsedů vlád, dohoda mezi ministerstvy životního prostředí a memorandum mezi Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR a Ministerstvem hospodářství Polska.

Témata mezivládních konzultací

Hlavními tématy mezivládních konzultací bylo posilování přeshraniční dopravní infrastruktury, zejména stavba silnice R11 v Královéhradeckém kraji, její financování z evropských fondů a propojení s polskou S3 v hraničním úseku za Trutnovem.

Dalším důležitým tématem byla spolupráce v oblasti životního prostředí, a to především stav ovzduší v Moravskoslezském kraji a Polsku. Česká strana již investovala do mnoha opatření, která pomáhají kvalitu ovzduší v tomto regionu zlepšit.

Premiér Bohuslav Sobotka hovořil s předsedkyní vlády Ewou Kopacz také o přípravě předsednictví obou zemí ve Visegrádské skupině. ČR bude V4 předsedat dvanáct měsíců od července 2015 a následně v roce 2016 naváže polské předsednictví. Cílem diskuse bylo koordinovat témata předsednictví, což je cesta jak úspěšněji prosadit společné priority a zajistit jim dlouhodobou udržitelnost.

„Mezivládní konzultace jsou potvrzením faktu, že oběma zemím záleží na rozvíjení vzájemných vztahů, které jsou důležité pro budování Visegrádské skupiny v budoucnosti,“ uvedl premiér Bohuslav Sobotka.

Dalšími tématy společných jednání bylo například posilování česko-polských vztahů v oblasti energetické bezpečnosti a propojení plynárenských soustav obou zemí, obchod a investice či spolupráci v oblasti bezpečnosti a obrany.

Společné prohlášení předsedů vlád

Výsledkem mezivládních konzultací je také Společné prohlášení předsedů vlád České a Polské republiky týkající se vysoké úrovně bilaterálních vztahů ve všech oblastech, včetně politického dialogu na nejvyšší úrovni, prohlubování a rozšiřování parlamentní spolupráce, pokroku při formulování a prosazování společných zájmů jak na úrovni bilaterální, tak evropské. Celé znění společného prohlášení předsedů vlád najdete na www.vlada.cz/assets/media-centrum/aktualne/Spolecne-prohlaseni-predsedu-vlad.pdf.


Dohoda mezi vládou České republiky a vládou Polské republiky o spolupráci na hraničních vodách v oblasti vodního hospodářství

Dohoda nahradí v současné době platnou Úmluvu mezi vládou Československé republiky a vládou Polské lidové republiky o vodním hospodářství na hraničních vodách, která byla podepsána 21. března 1958 a v platnost vstoupila dne 7. srpna 1958.

Hlavními důvody pro sjednání dohody jsou politické a ekonomické změny v obou zemích (např. rozpad Československé republiky, vstup obou zemí do Evropské unie), úprava režimu pohybu na hranicích (vstup obou zemí do Schengenského prostoru) a změna klimatických poměrů. Celé znění dohody o spolupráci na hraničních vodách v oblasti vodního hospodářství najdete na www.vlada.cz/assets/media-centrum/aktualne/Dohoda-mezi-vladou-CR-a-vladou-PR-o-spolupraci-na-hranicnich-vodach-v-oblasti-vodniho-hospodarstvi.pdf


Memorandum o porozumění mezi Ministerstvem průmyslu a obchodu České republiky a Ministerstvem hospodářství Polska

Zástupci ministerstev průmyslu a obchodu ČR a hospodářství Polska dnes v rámci mezivládních konzultací podepsali také memorandum ohledně spolupráce v oblasti zemního plynu s cílem implementace polsko-českého projektu propojení plynárenských sítí. Memorandum je deklarací podpory realizaci projektu STORK II, tedy výstavby druhého obousměrného česko-polského propojení, které po roce 2019 umožní bezpečnou a spolehlivou přepravu plynu mezi oběma zeměmi. Nové propojení bude součástí české a polské přepravní soustavy a umožní navýšení přepravní kapacity mezi oběma zeměmi. Zajištění bezpečnosti a spolehlivosti dodávek plynu je vzhledem k situaci na Ukrajině důležitým tématem.

Naposledy se mezivládní konzultace s Polskem konaly v roce 2013 ve Varšavě.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist