https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/preshranicni-spoluprace-s-bavorskem-dosahuje-vybornych-vysledku-i-behem-krize
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MMR ČR: Přeshraniční spolupráce s Bavorskem dosahuje výborných výsledků i během krize

11. ledna 2021 | MMR ČR
Autor: Vilém Frček, tel: 724 639 428, 224 861 445
Z celkové alokace ve výši 103,4 mil. EUR je 96 % přiřazeno konkrétním projektům a 50 % již dokonce proplaceno příjemcům dotace. V předstihu se podařilo splnit pravidlo n+3 i pro rok 2021. Česká republika tak ani v letošním roce nepřijde o žádné peníze.

„Rok 2020 byl pro programy přeshraniční spolupráce přelomový. Opatření proti šíření nemoci COVID-19 ztížila realizaci některých projektů. Partnerům z obou stran hranice proto bylo umožněno jejich prodloužení v odůvodněných případech až o šest měsíců. Došlo také k posunutí termínu zasedání Monitorovacího výboru, který rozhoduje o podpoře nově předložených projektů. I přes tyto skutečnosti česko-bavorský program dosahuje výborných výsledků,“ uvedla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.

Z projektů, které mohli turisté v roce 2020 využívat, lze zmínit určitě projekt „Zlatá stezka – síť turistických cest na Zelené střeše Evropy“ a „Putování bez hranic srdcem Evropy“. V rámci prvního projektu vyznačily Plzeňský kraj a Jihočeská centrála cestovního ruchu v Českém lese a na Šumavě paralelní pěší Zlatou stezku k nejdelší a nejatraktivnější německé certifikované pěší trase vedoucí Hornofalckým lesem a dále po dvou alternativních trasách Bavorským lesem. Vznikl tak jedinečný uzavřený turistický okruh propojený dalšími přeshraničními trasami. Těm se věnoval také Mikroregion Šumava-západ společně s ILE Nationalpark Gemeinden e.V. Vybudována byla řada nových naučných a tematických stezek a stávající stezky byly přizpůsobeny pro nejmodernější technologie. Všechny jsou opatřeny QR kódy, díky kterým turisté získají zajímavé informace o historii a o vývoji regionu. Obec Modrava vhodně doplnila uvedený celek rozšířením svého informačního centra.

„Pevně věříme, že se v roce 2021 situace výrazně zlepší a návštěvníci česko-bavorského pohraničí tak budou moci využívat i projekty, které by měly být dokončeny v letošním roce,“ dodává náměstek pro řízení sekce evropských a národních programů Zdeněk Semorád. Z nich stojí za zmínku „Brána do nitra Země“, „Odkaz podmaleb na skle“ či „Světelné znečištění, společné řešení“. Města Františkovy Lázně a Cheb se zaměřila na zpřístupnění a propojení geologických a montánních památek v pohraničí. U národní přírodní rezervace SOOS vzniklo nové návštěvnické centrum se zázemím a na sopce Komorní Hůrka byla zpřístupněna vstupní část štoly. V letošním roce by mělo být dokončeno návštěvnické centrum u nejstarší štoly v severním Bavorsku v Gleissinger Fels a všechny aktivity projektu propojeny tematickou stezkou vedoucí z Fichtelbergu přes Alexandesbad a Hohenberg do Františových Lázní, Soosu a přes Komorní Hůrku a Cheb zpět. V obcích Kvilda a Schönbrunn am Lusen – Hohenau byla pro změnu vybudována dvě muzea zaměřená na zachování a zhodnocení společného kulturního dědictví v podobě podmaleb na skle. V rámci posledního projektu budou v Environmentálním centru v Krsech probíhat informační a vzdělávací akce zaměřené na problematiku světelného znečištění.

Rovněž v letošním roce bude probíhat schvalování nových projektů. Termín odevzdání projektových žádostí pro nejbližší zasedání Monitorovacího výboru byl stanoven již na 19. ledna 2021. A souběžně bude ve spolupráci se zahraničními a regionálními partnery probíhat dokončování nového programu pro období 2021-2027 tak, aby mohl být schválen Evropskou komisí a poté vyhlášen.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist