Gabriela Reitingerová "> Připomínka fukušimské havárie v jihočeských městech - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/pripominka-fukusimske-havarie-v-jihoceskych-mestech
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

OIŽP - Občanská iniciativa pro ochranu životního prostředí: Připomínka fukušimské havárie v jihočeských městech

Tisková zpráva spolku OIŽP ze dne 11. března 2024
Připomínka fukušimské havárie v jihočeských městech
Dnes si celý svět připomíná nikdy nekončící jadernou havárii v japonské jaderné elektrárně Fukušima, ke které došlo 11.března 2011 v důsledku silné vlny tsunami, jež se tehdy přes elektrárnu přehnala a vyřadila z provozu všechny možnosti elektrického napájení a tím znemožnila chlazení jaderných bloků. Následkem toho došlo v několika tamních blocích k tavení zóny reaktorů s únikem radioaktivních látek do okolního prostředí.
Okolí elektrárny se tak stalo na dlouhá léta neobyvatelným územím, přičemž následky havárie jsou zde dodnes citelné.

V posledním roce se v kontextu s Fukušimou objevovaly informace o plánovaném řízeném vypouštění "mírně radioaktivní vody" z areálu elektrárny do Tichého oceánu. Jedná se o více než milión tun vody, která byla používána na chlazení havarovaných reaktorů. Před vypouštěním byla tato voda očištěna od některých radioaktivních prvků, ne však od radioaktivního tritia.
Ačkoli se proti tomuto plánu ohrazovaly okolní státy, ekologické spolky i místní obyvatelé včetně rybářů, plán Japonska byl posvěcen mezinárodní organizací MAAE a na podzim Japonsko zahájilo řízené vypouštění "mírně radioaktivní vody" z Fukušimy do oceánu. Celý proces má trvat cca.30 let.

"To, co se stalo a stále děje v japonské Fukušimě, je pouze dalším střípkem v mozaice, dokládající, s jakými negativními důsledky na život člověka a na životní prostředí je provoz jaderných elektráren spojen. Od havárie ve Fukušimě sice uběhlo již dlouhých 13 let, přesto stojí Japonsko stále před dalšími a dalšími problémy plynoucími z této nehody, jejichž řešení představuje další, menší či větší zátěž pro životní prostředí a člověka,"říká Gabriela Reitingerová, zástupkyně spolku OIŽP.
„I proto je nutné nadále aktivně upozorňovat na rizika s jadernou energetiku spojená, zejména dnes, kdy vidíme snahy jaderné lobby, jak prosadit jaderné zdroje mezi ekologické, čisté zdroje energie, kam však rozhodně nepatří. Zástupci našeho spolku proto budou v pondělí 11.března během celého dne v ulicích Českých Budějovic a v úterý 12.března v ulicích jihočeských Strakonic k dispozici občanům a detailními informacemi k tématu rizik jaderné energetiky,“ dodává Pavel Vlček, předseda spolku OIŽP.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist