https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/pripravna-konference-stredni-evropa-v-priprave-na-wssd-se-kona-ve-dnech-28-unora-a-1-brezna-2002-v-pruhonicich
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MŽP ČR: Přípravná konference “Střední Evropa v přípravě na WSSD” se koná ve dnech 28. února a 1. března 2002 v Průhonicích

27. února 2002 | MŽP ČR
Přípravná konference “Střední Evropa v přípravě na WSSD” se koná ve dnech 28. února a 1. března 2002 v Průhonicích – za účasti zástupců rezortů životního prostředí zemí V4, Chorvatska, Slovinska a Španělska.
Zítřejšího zahájení konference v Průhonicích ve 14,00 hodin se zúčastní ministr životního prostředí RNDr. Miloš Kužvart, zástupci MŽP, představitelé rezortů životního prostředí zúčastněných zemí. Po tomto slavnostním zahájení bude ministr Kužvart i jeho hosté odpovídat na dotazy novinářů. Příspěvek na téma “Státní politika životního prostředí a Národní strategie trvale udržitelného rozvoje ČR” přednese ministr Kužvart další den – v pátek 1. března od 9,00 hodin. I v tuto dobu bude možné setkání s novináři a odpovědi na jejich dotazy.

Konferenci pořádá Ministerstvo životního prostředí jako jednu z částí přípravy na 7. seminář Programu OSN pro životní prostředí (UNEP) o čistší produkci na vysoké úrovni, který se koná z iniciativy ministra životního prostředí RNDr. Miloše Kužvarta v Pražském Kongresovém centru ve dnech 29. – 30. dubna 2002. Všechny tyto akce směřují ke Světovému summitu o udržitelném rozvoji, který proběhne v Jihoafrickém Johannesburgu v září 2002 a hlavním tématem bude vyhodnocení plnění cílů kapitoly 30 Agendy 21. Zúčastní se jej 300 účastníků reprezentujících 100 zemí.

Jednacím jazykem konference je angličtina (tlumočení není zajištěno).

Historie

Čistší produkce je nástrojem preventivní ochrany životního prostředí, která posuzuje dopady činnosti člověka na životní prostředí jako celek. Je zaměřena na prevenci, tedy snížení množství a toxicity odpadů přímo u zdroje jejich vzniku.

Celkový světový trend v ochraně životního prostředí směřující k využívání preventivních nástrojů a mnohonásobně potvrzená vysoká efektivnost metody čistší produkce pro průmyslové podniky a služby – to byly hlavní důvody, proč vláda České republiky schválila svým usnesením č. 165 ze dne 9. února 2000 Národní program čistší produkce. Cílem tohoto programu je podpora preventivních nástrojů a jejich větší uplatnění ve všech resortech národního hospodářství.

Česká republika začala aktivně pracovat v oblasti čistší produkce roku 1992, kdy se zde začaly budovat základní kapacity. O dva roky později vzniklo České centrum čistší produkce, které se brzy zapojilo do mezinárodní sítě národních center čistší produkce v rámci aktivit Organizace OSN pro průmyslový rozvoj (UNIDO) a Programu OSN pro životní prostředí (UNEP). Úspěchy aplikace čistší produkce v ČR jsou hodnoceny na mezinárodním poli velice pozitivně a České centrum čistší produkce je považováno za jedno z nejúspěšnějších národních center ve světě.
Aktivní roli v mezinárodním měřítku potvrdila Česká republika i svým podpisem Mezinárodní deklarace o čistší produkci v březnu 1999, která specifikuje závazek používat a propagovat preventivní strategii čistší produkce. Její přípravu inicioval UNEP a byla přijata v září 1998 v Koreji. Signatáři deklarace mohou být ředitelé podniků a představitelé vládních i nevládních organizací, kteří chtějí dobrovolně zveřejňovat výsledky své organizace při naplňování deklarace.

Kromě podpisu Mezinárodní deklarace o čistší produkci se ČR přihlásila k dalším mezinárodním dokumentům nebo úmluvám, které podporují čistší produkce, zejména k deklaraci Konferenci OSN o životním prostředí a rozvoji, která se konala v roce 1992 v Rio de Janeiro, k basilejské úmluvě o kontrole pohybu nebezpečných dopadů přes hranice států a jejich zneškodňování, k deklaraci konference ministrů životního prostředí (Sofie 1995), k dokumentům přijatým na 4. mezinárodní konferenci EHK OSN (Aarhus 1998) a k rámcové úmluvě OSN o změně klimatu, která směřuje k podpoře trvale udržitelného rozvoje a k jejím Kjótskému protokolu. Význam čistší produkce při omezování negativního vlivu na životní prostředí zdůraznilo i 6. zasedání Komise OSN pro udržitelný rozvoj (New York 1998).

UNEP klade velký důraz na zavádění čistší produkce. Kromě přípravy Mezinárodní deklarace o čistší produkci to dokládá i pořádání mezinárodních seminářů o čistší produkci, na kterých se pravidelně setkávají experti z celého světa. Tyto semináře na úrovni vysokých představitelů organizuje UNEP každé dva roky ve spolupráci s hostitelskou zemí. V říjnu 2000 se uskutečnil již 6. seminář o čistší produkci, který byl organizován UNEP a kanadskou vládou. Za Českou republiku se jej zúčastnila delegace vedená ministrem životního prostředí Milošem Kužvartem.

Česká republika je díky svým dosavadním aktivitám považována za nejvýznamnějšího aktéra čistší produkce ve středoevropském a východoevropském regionu. Tato skutečnost vedla k tomu, že ministr životního prostředí Miloš Kužvart byl vyzván náměstkem generálního tajemníka OSN a výkonným ředitelem UNEP Klausem Töpferem k tomu, aby se Česká republika stala hostitelskou zemí a uspořádala ve spolupráci s UNEP 7. seminář o čistší produkci v roce 2002 v Praze.

Ministr životního prostředí Miloš Kužvart tuto výzvu přijal a Ministerstvo životního prostředí přípravuje 7. seminář UNEP, který se bude konat v pražském Kongresovém centru od 29. do 30. dubna 2002. Výstupem ze semináře bude příspěvek čistší produkce k Světovému summitu o udržitelném rozvoji, který se uskuteční v září 2002 v Johannesburgu a vyhodnocení plnění cílů kapitoly 30 Agendy 21. Zúčastní se jej 300 účastníků reprezentujících 100 zemí.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist