Jana Čechová "> Proč bychom neměli plýtvat jídlem, oblečením a dalšími věcmi? Odpovědi dětem i pedagogům přináší nová publikace od Recyklohraní - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/proc-bychom-nemeli-plytvat-jidlem-oblecenim-a-dalsimi-vecmi-odpovedi-detem-i-pedagogum-prinasi-nova-publikace-od
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Recyklohraní o.p.s.: Proč bychom neměli plýtvat jídlem, oblečením a dalšími věcmi? Odpovědi dětem i pedagogům přináší nová publikace od Recyklohraní

18. prosince 2024 | Recyklohraní o.p.s.
Autor: Jana Čechová
Pod názvem Ekoabeceda aneb Na cestě k odpovědné spotřebě představuje školní vzdělávací program Recyklohraní metodickou příručku a čtyři sady výukových scénářů pro mateřské školy, oba stupně základních škol a střední školy. Zaměřuje se v nich na odpovědnou spotřebu. V úvodních částech si učitelé, žáci a studenti připomenou proč je důležité se tímto tématem zabývat a seznámí se s termíny, jako jsou například cirkulární ekonomika nebo greenwashing. Převážná část materiálů je pak zaměřena ryze prakticky – jak snížit plýtvání oblečením, potravinami, v dopravě a při cestování, v domácnostech, ve firmách či školách.

„Snažili jsme se, aby děti i dospělí dostali ucelené, praktické a srozumitelné informace a především, aby díky příručce a výukovým scénářům lépe porozuměli důvodům, proč je důležité začít se změnou chování u sebe a přestat plýtvat – oblečením, jídlem a nejrůznějšími věcmi. Zároveň, aby se chovali odpovědně k životnímu prostředí při cestování nebo při běžných činnostech doma a ve škole,“ říká Jana Čechová, autorka nové Ekoabecedy aneb Na cestě k odpovědné spotřebě a zároveň členka realizačního týmu Recyklohraní.

Odpovědná spotřeba jako logická cesta

V nové Ekoabecedě aneb Na cestě k odpovědné spotřebě je téma zasazené do kontextu nárůstu počtu obyvatel na planetě Zemi, zvyšující se spotřebě zdrojů surovin, vody a energie. A dále skutečnosti, že v posledních 50 letech se rovnováha na Zemi porušila – naše planeta už není schopna obnovovat své zdroje takovým tempem, jakým je my lidé spotřebováváme. Odpovědná spotřeba a neplýtvání se pak jeví, jako jediná logická cesta, jak udržet dobré podmínky pro život i pro další generace.

Plýtváci šatní, potravinoví i Plýtváci na cestách

Pro snazší zařazení tématu do výuky mohou pedagogové využívat výukové scénáře s pestrým spektrem aktivit. Ty jsou uzpůsobeny věku dětí. Pro nejmladší v mateřských školách jsou doplněny o pohádky, říkanky, pohybové aktivity a nejrůznější kreativní činnosti. Školáci a studenti pak zapojují kritické myšlení, diskutují, tvoří myšlenkové mapy, vymýšlí příběhy, využívají pracovní listy nebo různé hry – například trimino, pexeso, vědomostní karty, vyplňovačky či osmisměrky. Scénářů jsou 4 sady. První má název Na cestě k odpovědné spotřebě, druhá Jak nebýt Plýtvákem šatním, třetí Jak nebýt Plýtvákem potravinovým a poslední čtvrtá je pojmenovaná Jak nebýt Plýtvákem na cestách a Plýtvákem domácím.

Děkujeme za podporu Státního fondu životního prostředí ČR

Materiály Ekoabeceda aneb Na cestě k odpovědné spotřebě vznikly v rámci projektu Ekoučitel pro vzdělávání pedagogů, který je spolufinancován Státním fondem životního prostředí ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí. A rovněž společnostmi Ecobat a Elektrowin – stálými partnery. Díky tomu jsou zcela zdarma k dispozici školám zapojeným do školního vzdělávacího programu Recyklohraní aneb Ukliďme si svět, kterých je aktuálně už přes 3 900. V elektronické podobě si je mohou stáhnout na webu Recyklohraní (https://www.recyklohrani.cz/cs/ekoabeceda/). Čtyři sta dlouhodobě nejaktivnější škol obdrželo navíc materiály v tištěné podobě.

Tematické seriály na pokračování

Metodika je součástí seriálu tematických materiálů, které Recyklohraní vydává již od roku 2009. „Postupně jsme se v ediční řadě EKOABECEDA věnovali například třídění a recyklaci vysloužilého elektra a baterií, prevenci tvorby odpadů, šetrné spotřebě vody, užívání a zpracování plastů nebo klimatické změně,“ říká Hana Ansorgová, ředitelka obecně prospěšné společnosti Recyklohraní, a dodává: „Odpovědná spotřeba získává na významu a jsem moc ráda, že nové materiály můžeme školám poskytnout právě k tomuto tématu.“

I v novém roce bude téma plýtvání v popředí zájmu Recyklohraní

Na začátek příštího roku plánuje Recyklohraní pro pedagogy webinář, v němž je s novými materiály seznámí a poskytne jim podněty, jak je zařadit do výuky. Pro děti, žáky a studenty připravilo úkol, při kterém budou pracovat na aktivitách ze scénářů. K dispozici bude také krátké instruktážní video.

Projekt Recyklohraní aneb Ukliďme si svět vznikl v roce 2008 a jeho cílem je informovat a vzdělávat žáky či studenty MŠ, ZŠ a SŠ z celé ČR o problémech životního prostřední a nutnosti recyklace. V průběhu školního roku jsou vyhlašovány zajímavé úkoly s environmentální tematikou. Pedagogičtí pracovníci ke své práci mohou využívat učební materiál, tzv. Ekoabecedu. Zájemci o praktickou výuku recyklace se mohou zapojit do nejrůznějších sběrových akcí na podporu zpětného odběru použitých baterií a drobného elektrozařízení. Do prosince 2024 se do programu zdarma registrovalo přes 3 920 škol. Bližší informace o aktivitách v rámci projektu, včetně fotogalerie, lze najít na www.recyklohrani.cz nebo na www.facebook.com/recyklohrani.
Hlavními partnery Recyklohraní, o.p.s. jsou společnosti ECOBAT s.r.o. a ELEKTROWIN, a.s.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist