Veronika Hešíková "> Program přeshraniční spolupráce Interreg Bavorsko – Česko schválil nové projekty za více než 23 milionů EUR - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/program-preshranicni-spoluprace-interreg-bavorsko-cesko-schvalil-nove-projekty-za-vice-nez-23-milionu-eur
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MMR ČR: Program přeshraniční spolupráce Interreg Bavorsko – Česko schválil nové projekty za více než 23 milionů EUR

3. dubna 2023 | MMR ČR
Autor: Veronika Hešíková
V bavorském městě Bad Griesbach se uskutečnilo zasedání monitorovacího výboru programu přeshraniční spolupráce Interreg Bavorsko – Česko 2021–2027. Přítomní zástupci českých a bavorských ministerstev, českých krajů, bavorských zemských vlád, euroregionů a odborné sféry schválili první společné projekty pro současné období ve výši přesahující 23 milionů EUR.

“Těší mě, že česko-bavorský program pokračuje ve své velmi úspěšné jízdě. Společně s bavorsko-rakouským byl schválen jako první mezi všemi programy přeshraniční spolupráce podporovanými v rámci Evropské unie. Už teď má první podpořené projekty, které zkvalitní život v pohraničí a přispějí k odbourání bariér mezi lidmi z obou stran společné hranice,“ řekl místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš.

Z 27 projednávaných projektů jich monitorovací výbor nakonec schválil 20 ve výši 23,3 miliony EUR, což činí zhruba 25 % alokace programu. Podpora směřuje do pěti oblastí, kterými jsou výzkum a přenos znalostí, přizpůsobení se změně klimatu a ochrana životního prostředí, vzdělávání, kultura a udržitelný cestovní ruch i lepší správa spolupráce.

Například projekt e-Tex se zaměří na přeshraniční výzkum mezi Západočeskou univerzitou v Plzni a Ostbayerische Technische Hochschule Regensburg, který kombinuje zkoumání vlastností elektronických textilií s vývojem aplikačně orientovaných prvků. Cílem je vyvinout v praxi použitelné inovativní e-textilie pro oblast telemedicíny a zvýšení bezpečnosti členů integrovaného záchranného systému.

Díky projektu WoBoFe pak dojde k vytvoření strategie managementu volně žijících kopytníků v obou národních parcích zohledňující návrat vlka do česko-bavorského pohraničí. Systém sledování vlků bude zahrnovat fotomonitoring, GPS telemetrii, akustický monitoring, terénní průzkumy a analýzu DNA sloužící k identifikaci jedinců a příbuzenských vztahů ve smečkách. Projekt Hrdinové řemesla pak zvýší zájem o studium řemeslných oborů mezi žáky prostřednictvím souboru vzájemně doplňujících se aktivit.

Další zasedání monitorovacího výboru se uskuteční 28. a 29. listopadu 2023 v Karlovarském kraji. Noví zájemci mohou své záměry předkládat do 16. srpna do 16.00, a to prostřednictvím monitorovacího systému Jems.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist