Miroslav Patrik "> Proti cementárně ve Štramberku nemají Děti Země výhrady - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/proti-cementarne-ve-stramberku-nemaji-deti-zeme-vyhrady
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Děti Země: Proti cementárně ve Štramberku nemají Děti Země výhrady

8. prosince 2004 | Děti Země
Autor: Miroslav Patrik, tel: 603 574 289
Chceme se nyní zaměřit na kontrolu její výstavby a provozu, říká Miroslav Patrik

Děti Země upustily od svého záměru podat odvolání proti stavebnímu povolení na cementárnu ve Štramberku, i když do poslední chvíle o tom uvažovaly. Podle jejich analýzy rozhodnutí splňuje hlavní ekologické požadavky a rovněž neobsahuje žádná závažná právní pochybení. Nicméně plánují, že výstavbu a provoz cementárny budou nadále monitorovat a kontrolovat, neboť kolem osmdesáti podmínek souhlasného stanoviska MŽP musí ještě splnit jiné firmy, než je investor společnost LASSELSBERGER CZ.

„Pokud jsou se stavebním povolení spokojeni i místní občané, kteří se obávali hlavně hluku, mělo by být již pravomocné,“ informoval dále Miroslav Patrik z Dětí Země.

Zájem Dětí Země o cementárnu však nebyl ukončen, neboť chtějí mít před zahájením výroby cementu a během ní jistotu, že všechny podmínky vydaných rozhodnutí a sliby investora budou splněny.

Ten má například ještě do konce roku 2004 koupit mobilní hlukoměr pro namátkové kontroly hladin hluku v blízkosti železniční vlečky na Kozině a převést pozemky areálu národní přírodní památky Šipka na město za symbolickou jednu korunu.

Řadu podmínek musí také dodržovat i těžební společnost KOTOUČ ŠTRAMBERK. Například hloubka lomu nesmí být zatím pod povolených 270 metrů nad mořem, hydrogeologický monitoring je nutné rozšířit až do hloubky 220 metrů, záchranné transfery vybraných druhů rostlin a živočichů se mají provádět průběžně dle postupu těžby vápence atd.

Cementárna ve Štramberku s komínem vysokým 110 m za dvě miliardy korun se měla stavět již v roce 2002, přičemž má zaměstnat přes sto třicet pracovníků. Maximální roční výroba cementu má být 480 tisíc tun, což je o pětinu méně, než se plánovalo.

Chronologický vývoj přípravy cementárny ve Štramberku (výběr):
a) 16. 10. 2002 = vydání stanoviska MŽP z hlediska vlivů na životní prostředí se 114 podmínkami
b) 16. 12. 2002 = vydání stanoviska k zásahu do krajinného rázu krajským úřadem
c) 16. 04. 2003 = vydání povolení ke kácení dřevin rostoucích na území cementárny a v jejím okolí
d) 17. 07. 2003 = vydání územního rozhodnutí stavebním úřadem ve Štramberku s 66 podmínkami
e) 06. 04. 2004 = vydání integrovaného povolení Ministerstvem životního prostředí
f) 26. 10. 2004 = vydání stavebního povolení stavební úřadem ve Štramberku a 18 podmínkami
g) 25. 11. 2004 = poslední den pro podání odvolání proti stavebnímu povolení

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist